gebruikelijke koek, maar eigenlijk wel zo lekker. De gefotografeerde objecten zijn uitstekend gekozen en bieden een prima houvast bij het bekijken ervan in museum, archief of landschap. Maar ook andersom, net naar gelang het boekje wordt gebruikt, als herinnering aan of ter voorbereiding van een speurtocht naar de sporen van het maritieme verleden van Zeeland, voldoen ze uitstekend. Zij het dat in werkelijkheid niet alle objecten zo fraai op de hand worden getoond als bijvoorbeeld het zilveren rouwschild van het schippersgilde in het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland in Goes (p. 92) of de VOC-sabel uit de collectie van het Stedelijk Museum Vlissingen (p. 44). De foto waarop dit laatste object wordt getoond scoort bij mij overigens zonder meer zeer hoog. Het moorddadige karakter van de ijzeren sabel contrasteert bijzonder fraai met de vredige, zelfs ietwat gelaten uitdrukking van de museummedewerker die hem ook nog eens in een positie houdt, die enig effectief gebruik bij voorbaat onmogelijk maakt. In de tekst zijn geen verwijzingen naar de foto's opgenomen. Gezien de plaatsing en de uitgebreide onderschriften is dat ook niet bezwaarlijk. Wel vind ik het wat storend als in de tekst verwezen wordt naar een voorwerp in de trant van 'een schilderij toont', waarop vervolgens nader wordt ingegaan zonder echter dat een afbeelding is opgenomen (p. 33, p. 45/6). Indien zo'n voorwerp voor het verhaal van belang is, dan graag gewoon een foto erbij! Enige moeite heb ik met de suggestieve illustraties van Kelvin Wilson. Niet dat zij slecht, of lelijk of zo zouden zijn, integendeel zelfs, maar ik vind ze qua sfeer en uitstraling niet passen bij de gefotografeerde realia. Wellicht ware het beter in voorkomende gevallen voor het een öf voor het ander te kiezen. Het boekje kent een apart hoofdstuk over de musea met maritieme collecties. Dat in de museumwereld de veranderingen soms sneller gaan dan verwacht of gehoopt, blijkt uit het feit dat niet alleen Museum De Schotse Huizen in Veere de deuren voor goed heeft gesloten, daarvan maakt de tekst reeds gewag, maar dat inmiddels ook Museum De Vergulde Garnaal in Brouwers haven, lang geafficheerd als het kleinste museum van Zeeland, niet meer bestaat. Nu ik het toch over musea heb, op pagina 58 komt een verschrijving voor, die té leuk is om onvermeld te laten: 'aan deze kade ligt ook het museum-rampschip de Schorpioen (1868) afgemeerd' Museumrampen doen zich met een zekere regelmaat voor, ook in Zeeland, maar een museum-rampschip is nog niet eerder gesignaleerd! Met een register, een beknopte literatuuropgave, een lijst van adressen van VVV-kantoren en musea, en een verant woording van de illustraties voldoet het boekje tenslotte in alle opzichten aan de eisen die aan een verantwoorde en praktische 'maritieme ontdekkingsgids' gesteld mogen worden. Ik heb het met plezier gelezen. Jammer alleen van dat onbedrukte rugje. Kan het storender in de boekenkast: een leuk en interessant boekje met een laf, blanco rugje? Wim Scholten Dr. C. Rooze-Stouthamer, Hervorming in Zeeland (ca. 1520-1572) (Goes: De Koperen Tuin, 1996). 600 biz., afbn., lit. opg., regs. ISBN 90.72138.63.5. Prijs 79,90. Op 24 januari 1527 werd Lambrecht Cornelisz., glasmaker van Delft, gegeseld buiten de Noorddampoort van Middelburg en vervolgens voor tien jaar verbannen uit Holland, Zeeland en West-Friesland. Hij was veroordeeld voor zijn opvattingen, die leidden tot 'cleynicheyt ende verachtinge van der heyliger kercke ende der geestlicke personen'Lambrecht Cornelisz. is daarmee de eerstbekende veroordeelde ketter in Zeeland. We lezen dit op blz. 53 van Hervorming in Zeeland (ca. 1520-1572), de handelseditie van de dissertatie van Clazien Rooze-Stouthamer. Een boek dat we met recht als een monumentaal standaardwerk mogen betitelen. Niet alleen omdat mevrouw Rooze zo'n vijftien jaar aan deze veelomvattende studie heeft gewerkt, maar ook omdat het in wezen na het Kort Verhaal der Reformatie in Zeeland in de zestiende eeuw van Jona Willem te Water (uit 1776) het eerste overzichtswerk over dit onderwerp in tweehonderd jaar is! Het boek is duidelijk en zorgvuldig opgebouwd. Na een brede inleiding (Zeeland aan de vooravond van de 27

Nehalennia | 1997 | | pagina 29