kent die luyden van binnenWat weten we eigenlijk van de werkelijke beweegredenen, die aan denken en doen van de mensen ten grondslag liggen? Dat blijft maar al te vaak verborgen. Veel van wat er over het begin van de hervorming in Zeeland in archieven en literatuur ligt opgetast is nu in ieder geval op voorbeeldige wijze bewerkt en te boek gesteld in Hervorming in Zeeland. Walacria, een kroniek van Walcheren, deel 8 (Middelburg: Stichting Natuur-en Recreatieinformatie, 1996). 148 blz., afbn., lit.opg., ISBN 90-72146-31-X. Prijs 32,50. De redactie van het 'Walchers jaarboek' Walacria gaat onverdroten door met het uit brengen van gebundelde artikelen handelend over onderwerpen met betrekking tot Walcheren. De laatstverschenen Walacria kent weer een grote verscheidenheid: oor log, literatuur, landschap, brieven en rampen komen aan bod. Een tweetal bijdragen zijn gewijd aan de bevrijding van Vlissingen in 1944, waarbij de Schelde gespaard bleef, en de rol die de Duitse dr. Hans Heinze daarin speelde. Voorts is er een literair portret van PZC-hoofdredacteur en dichter Andreas Oosthoek, zijn er verhalen over de kruidentuin in de Abdij, bossen en buitenplaatsen in de Manteling en een halve eeuw veldbodemkundig onderzoek op Walcheren. Hannie Kool-Blokland gaat in haar interessante bijdrage in op de brieven die de planter Enoch de Rapper tussen 1778 en 1794 vanuit de 'Zeeuwse kolonie' Essequibo aan zijn zuster in Middelburg schreef. De Veerse gemeente archivaris Peter Blom geeft tenslotte een overzicht van rampen en redders voor de Walcherse kust. Kortom, zoals gezegd, een zeer gevarieerde bundel. Peter Sijnke Gesignaleerd Ballustrada 10(1996)nr. 4 is een themanummer over de in Zaamslag geboren, naar Zuid-Afrika geëmigreerde dichter Wim Hessels (1906-1949). Met het thema verband houdende bijdragen zijn geleverd door Lou Vleugelhof, Jan J.B. Kuipers, M.C.S. Raats en Ko de Jonge (omslag); andere medewerkers aan het nummer zijn Johan Everaers, Kees Klok, C. Maas en André van der Veeke (redactie-adres: Oranjestraat 24a, 4532 BS Terneuzen, 0115- 696760). Nisse, dorp aan de Zwake is een nieuwe aflevering van de Borselse dorpenreeks van Jan de Ruiter. Het boek, een uitgave van De Koperen Tuin in Goes, is evenals de vorige werken mooi en stevig uitgevoerd (A4- formaat) en bevat een schat aan informatie over dorps- en poldergeschiedenis, veldnamen, instellingen en verenigingen te Nisse, kustverdediging enz. 30

Nehalennia | 1997 | | pagina 32