menige oude woorden en uitdrukkingen te beluisteren. Zijn vriendschap en zijn niet aflatende warme belangstelling staan in mijn geheugen gegrift. Arie Wagner is niet meer. Weer is iemand ons ontvallen die 'het' nog wist. Hij leeft echter voort in onze herinnering en niet te vergeten in zijn publicaties in Nehalennia. Pau Heerschap Dialect in beweging (van dialect tot turbotaal) De laatste tijd wordt er in de pers en op de radio, zowel in de provincie Zeeland als landelijk veel meer dan anders aandacht besteed aan het spreken van dialect in de familiekring en/of in het openbaar. Door een groot aantal personen wordt er gepleit voor tweetaligheid van de dialectsprekers waarbij de dialectspreker in zijn dialectgebied 'waar mogelijk' goed dialect spreekt en daarnaast ook het Standaardnederlands goed beheerst. Precies zoals iemand die Algemeen Nederlands spreekt ook goed Engels of een andere buitenlandse taal kan beheersen. Het punt waar het in de discussie vaak om draait zijn de twee woorden 'waar mogelijk'. Voor de een is dat alleen thuis en bij familie, maar voor een ander kan dit ook in de gemeenteraad zijn. Al deze aandacht in de pers en op de radio is begonnen door de openingstoespraak van de Commissaris van de Koningin drs. W. van Gelder op onze Dialectdag van 19 oktober j.l. in Kapelle, waar hij een warm pleidooi hield voor meer en beter dialectgebruik in Zeeland, als een levend deel van onze cultuur. De leden van onze vereniging die deze dag bezocht hebben, konden uit de eerste hand kennisnemen van de mening van de heer Van Gelder, Voor diegenen die niet in Kapelle geweest zijn wil ik graag zijn toespraak samenvatten. De commissaris begon zijn openingstoespraak met te refereren aan de beroemde historicus Huizinga die eens 5 opvattingen genoemd heeft waarmee mensen vaak verdwalen als ze ontwikkelingen moeten beoordelen: 1. Het nieuwe is altijd beter dan het oude. 2. Veranderingen zijn altijd beter dan behoud. 3. Een organisatie is altijd beter dan persoonlijk handelen. 4. Het algemene is altijd belangrijker dan het bijzondere. 5. Jongeren zijn altijd wijzer dan ouderen. Samengevat: nieuw is goed, oud is slecht. Volgens Huizinga zijn dit opvatingen waarvan ieder weldenkend mens weet dat het onzin is. Als voorbeeld hiervan noemde de heer Van Gelder de vele monumentale gebouwen en woonhuizen die we in onze provincie hebben. Niemand wil deze missen en moeite noch kosten worden gespaard om ze in stand te houden. Wel worden ze aangepast voor het moderne gebruik met telefoon, moderne keuken, internet aansluiting etc. Het dialect dat wij spreken vindt hij ook zo'n onmisbaar deel van onze historie, cultuur en leven, een deel van onze identiteit, een deel van onszelf. Echter in zijn toespraak waarschuwde hij ons dat het dialect gedoemd is te verdwijnen naar het museum en oudheidkamers als het te veel gekoesterd wordt via een museale en historische aanpak en alleen maar verbonden blijft aan nostalgische dromen over de goede oude tijd. Ook het dialect moet meegroeien en zich aanpassen aan de moderne tijd. Daarom bepleitte hij een levend gebruik van het dialect, dat kan blijven bestaan doordat het midden in het huidige leven staat en door dialectsprekers ook in openbare plaatsen gebruikt wordt. De Commissaris van de Koningin eindigde dan ook zijn toespraak met de slotzin: 'In de vergaderingen van de provinciale staten mogen gedeputeerden als de heer Dek en de heer Hennekij wat mij betreft in dialect spreken. Ook tijdens de interprovinciale studiedag in Hulst op 30 november j.l. heeft de Commissaris van de Koningin een lans gebroken voor het dialect gebruik in Zeeland. Deze dag organiseerde de provincie Zeeland een studiedag over dialect en dialectgebruik, samen met de Belgische provincies Brabant en Vlaanderen en met medewerking van de universiteiten van Gent en Leuven en onze vereniging. In zijn openingstoespraak stelde de heer Van Gelder voor om ook dialect te gebruiken op de vergaderingen van de gemeenteraad en loofde een traktatie uit voor de eerste gemeenteraad in Zeeland die in het Zeeuwse dialect een vergadering houdt. Voor de geïnteresseerde lezer is de tekst van de 35

Nehalennia | 1997 | | pagina 37