mee. Het bedrag zal worden aangewend voor het automatiseren van het Zeeuwse woordenboek, dat hopelijk binnen niet al te lange tijd op CD-rom zal verschijnen. Met dit bedrag willen we een deel van de aanmaakkosten betalen. We zijn het bestuur van de bovengenoemde dienst zeer erkentelijk voor deze sympathieke geste. Verder ontvingen we op 4 december j.l. een brief, waarin het Anjerfonds een bedrag van maximaal 2500,- toekent aan onze vereniging voor het aanschaffen van een boekenkast, die geplaatst zal worden in ons werkvertrek in Huize 's-Hertogenbosch om de handbibilotheek in onder te brengen. Reeds een jaar vinden we daar gastvrij onderdak tijdens de bestuurs- en commissievergaderingen. We danken het bestuur van het Anjerfonds voor het toegekende bedrag. Tenslotte vermelden we de oprichting van de stichting School en Dialect. Tijdens de hierboven al meerdere keren genoemde interprovinciale dag in Hulst was er een werkwinkel, waarin dit thema behandeld is. Aan de r.k. basisschool van Westdorpe zijn enthousiaste leerkrachten verbonden die zich al geruime tijd met dit onderwerp bezighouden. Zij participeren in de bovengenoemde stichting. Ongetwijfeld zullen we de komende maanden nog het een en ander over dialect op school horen. In andere delen van Nederland is men al eerder deze richting opgegaan. In elk geval veel succes toegewenst. Project Zeeuwsch-Vlaanderen Dialectstuk 'Gelijk een vlam' Het toneelstuk 'Gelijk een vlam' van wijlen Jo Eggermont klaagt de sociale misstanden van voor de oorlog aan. Eggermont komt in het stuk op voor de arme plattelandsbevol king in het Land van Hulst. De toneelvereniging 'De Scheldegalm' uit Kloosterzande heeft het grootste succes uit haar toneelgeschiedenis (in 1981 werd het stuk maar liefst 17 keer gespeeld) opnieuw in het repertoire opgenomen. In de periode 8 tot en met 11 januari speelde de toneelclub het stuk vier avonden in de Axelse 'De Halle' voor steeds een uitverkochte zaal. De vereniging had graag op Kloosterzande of in Hulst gespeeld, maar daar waren geen zalen beschikbaar. Vandaar het uitwijken naar Axel. In 1981 zette De Scheldegalm een trend door het stuk, dat door Eggermont (overleden in 1989) in AN was geschreven, in dialect op de planken te brengen. De gebroeders Ed en Sjef Steijns zetten toentertijd 'Gelijk een vlam' om in het Kloosters dialect. Voor de nieuwe reeks voorstellingen is de tekst nu bewerkt door Ed Steijns en George Sponselee. De spelersgroep was weinig of niet gewijzigd ten opzichte van 1981. Van bij ons De elfde bonte avond 'Van Bij Ons', op vrijdag 17 januari 1997 in Den Dullaert te Hulst, was weer een echt gezellige avond. De groep 'Ambras' beet de spits af. Bekende en minder bekende liedjes werden ten gehore gebracht en de sfeer zat er al snel in. Laura van Olst en Honoré Mannaer speelden een fraai stukje in het dialect van het Land van Hulst. Komische misverstanden deden de toeschouwers soms in schaterlachen uitbarsten, maar de toeschouwers in de volle zaal kregen pas waar voor hun geld, toen Julien Blommaert uit Nieuw-Namen op de kruk ging zitten en de belevenissen in Hulst rond de basiliek en op de Kouter in en om de pastorie ging vertellen. Ook Sankie Koster wist in haar Axels dialect de toeschouwers te boeien. Het was een geweldige avond. Een compliment waard voor de goede organisatie. Tot volgend jaar, de tweede vrijdag in januari. Vragenlijst over groei De afgelopen weken zijn er vragenlijsten uitgezet in Zeeuwsch-Vlaanderen over groei van de gewassen in de polder. De vragenlijsten kwamen in groten getale en meestal met veel antwoorden, snel terug. Vragenlijst over de timmerman Een uitstervend beroep, dat van timmerman Daarom moet de woordenschat snel worden opgevraagd. In de voorgaande jaren waren er al twee vragenlijsten opgesteld. Die gingen grotendeels over het gereedschap, maar nu komen er ook technische zaken aan de orde in de laatste vragenlijsten. Heel interessant is die over de verbindingen, die in hout gemaakt kunnen worden. De lijsten zijn niet moeilijk te beantwoorden, mede omdat er zulke goede illustraties bij zitten. Wie nog een oude vakman in de buurt of kennissenkring heeft, doet er goed aan zo snel mogelijk contact op te nemen met ondergetekende. 39

Nehalennia | 1997 | | pagina 41