WILDEMANNEN IN HET WAPEN VAN VEERE J.H. Midavaine 'Het Wapen van Veere is een blaauw Veld, waar op men in 't Goud de afbeelding vindt van den tegenwoordigen Kampveerschen en den voorigen Kruidtooren, en tusschen beiden een Gouden Schip. Op de Toorens staan twee naakte Wildemans verbeeld, ieder met een Gouden Knods op schouder en een groene Myrthekrans om het hoofd. In het midden van het Schild hangt het oude Wapen der Heeren van Borselen van der Veere zijnde een zwart Veld met een dwarsen Zilveren Balk. Deze beschrijving van het Veerse wapen vinden we in de Tegenwoordige Staat van Nederland, uitgegeven door Isaak Tirion (1751-1753). Symboliek De volgende vier elementen uit de geschiedenis van het stadje Veere vinden we in het wapen terug: dat het een vestingstadje was (gesymboliseerd door de twee vestingtorens), dat het een zeehaven had (het water), dat het een handelsstad was (het schip) en de verwantschap met het huis Van Borsele (het wapenschild van dit geslacht). Van de twee afgebeelde torens bestaat alleen de Campveerse Toren nog. De andere toren, de Kruittoren, is tijdens de windstille heldere nacht van 26 februari 1630 door een grondbraak in zee gestort en zo diep gezonken, dat er niet één steen meer boven het water uitstak. Wanneer beide torens gebouwd zijn is niet meer te achterhalen. Tiny Polderman en Peter Blom schrijven in hun boek Veere, van vissersbuurt tot vestingstad (1996) op blz. 27 dat de Campveerse Toren rond 1532 gebouwd is. Adriaan Bommenee daarentegen vermeldt in Het 'testament' van Adriaan Bommenee (Uitg. Kon. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen): 'De stadsherberg tot Veere, genaamt den Campveersen thoorn, is met een en deselve soort van kalk gemaakt als die aan 't geweese casteel Sandenburgh' (blz. 82). Het kasteel Zandenburg is vermoedelijk gebouwd op het eind van de 13de eeuw. Ikzelf denk eerder dat beide torens gebouwd zijn in de periode dat men bezig was de stad te ommuren en te verstevigen (1348 - 1390). Wel acht ik het zeer goed mogelijk dat beide torens gebouwd zijn zoals ze afgebeeld zijn op het stadswapen, dus met kantelen aan de bovenzijde, terwijl men later op beide torens het dak heeft gemaakt, zoals nu nog op de Campveerse Toren aanwezig is, doch hiervoor zijn in het stadsarchief geen aanwijzingen te vinden. Wijzigingen Het oudst bekende zegel met het wapen van Veere (1386) bevindt zich in het Rijksarchief, de oudste gedrukte afbeelding van het wapen van Veere komen we tegen in Dye Cronijcke van Zeelandt, die in 1551 door Reygersberch gepubliceerd is. Aardig te zien is wel, dat het schip op het wapen in de geschiedenis verschillende vormen aanneemt, terwijl bij het huidige, bij Kon. Besluit van 21 februari 1975 aan de nieuw gevormde gemeente Veere verleende wapen, het oude koggeschip met zeil weer staat afgebeeld. In de patriottentijd hebben de Veerenaren het wapenschildje van de heren Van Borsele uit het stadswapen moeten verwijderen, wat nog duidelijk te zien is op de wapenschilden van het bordes van het stadhuis en de cisterne. Op het laatste wapenschild heeft men het wapenschildje van de Van Borsele's opnieuw aangebracht, op het bordes van het stadhuis bleek dit onmogelijk. Twee wildemannen Zoals geschreven, staan op de torens wildemannen. De aanwezigheid van wildemannen in het wapen van Veere is op zich niet zo bijzonder. In tal van wapens van West-Europese steden komen we wildemannen tegen, zoals bijvoorbeeld in die van Luzern, Winterthur en Hannover. Behalve afgebeeld in het wapen zien we ze ook als tenanten (schildhouders). We tellen in ons land acht gemeentewapens die aan weerszijden door een wildeman gehouden worden (waarvan er zes voorkomen in de provincie Drenthe): 's- Hertogenbosch, Bergen op Zoom, Anloo, Havelte, Oosterhesselen, Sleen, Vries en Zuidwolde. Ook de voormalige gemeente Zuilen had wildemannen als schildhouders. Het wapen van Bergen op Zoom telde aanvankelijk drie wilden, twee mannen als tenanten ter weerszijden en een vrouw achter het wapen. Ze komen al voor op een 2

Nehalennia | 1997 | | pagina 4