monumentenkaart moet iemand worden aangetrokken. Er zijn plannen een stadsarcheoloog aan te stellen binnen het stadsgewest Middelburg/Vlissingen. Het ligt voor de hand die functie onder te brengen bij het steunpunt. Als gemeenten (en waterschappen) hun verantwoordelijkheid nemen, kan er wellicht nog een archeoloog worden aangesteld bij het steunpunt. Op projectbasis is misschien ook nog het een en ander mogelijk, ook al valt dat moeilijk te voorspellen. Tot slot Een kenniscentrum (onderdeel van het steunpunt), vanwaaruit archeologie praktisch en theoretisch bedreven wordt. Met een structurele financiële basis, aangevuld met projectgelden (bijvoorbeeld voor het maken van de archeologische monumentenkaart en een inventarisatie van de archeologische collecties in de Zeeuwse musea en oudheidkamers), een enthousiast bestuur en dito clubje medewerkers. In het bestuur van het steunpunt moeten in elk geval alle betrokkenen bij archeologie zitting hebben. Daarbij is het van belang dat een goede samenwerking bestaat .tussen de verschillende overheden, gebaseerd op duidelijke regelgeving en afspraken. Het wachten is op de verdere besluitvorming van Rijk, provincies en gemeenten. De amateurarcheologen in Zeeland juichen elke stap in de richting van een volwaardig 'Steunpunt Monumentenzorg en Archeologie' (met name het onderdeel archeologie) van harte toe en zullen alles doen wat in hun vermogen ligt hieraan mede gestalte te geven. *Voorzitter Archeologische Werkgemeenschap Nederland (AWN), Afdeling Zeeland. Met dank aan Wim de Meurichy en Jan Kuipers. Geraadpleegde literatuur Voor dit artikel heb ik onder andere - er zijn door de jaren heen vele notities geschreven over dit onderwerp - gebruik gemaakt van de volgende stukken. Monumentenwet 1988; Verdrag van Malta; ROB-rapport 'Gedeelde zorg, betere zorg' (jtmi 1994); ROB-visie t.b.v. overleg met IPO/VNG (november 1994); Visie ministerie van WVC (september 1994); IPO-stuk 'Nadere infomiatie bij |-| archeologie' 1994; Notitie over de realisering van een (stichting) archeologisch centrum (met daarin het provinciaal depot voor bodemvondsten) voor Zeeland, januari 1995; Discussienotitie (on)beroerde grond, over archeologiebeleid in Zeeland voor de jaren 1996-2000, februari 1996; Archeologische monumentenzorg, nieuwsbericht van de ROB. 1996 nr. 1Archeologische paragraaf in het cultuurconvenant 1997-2000 OCenW - Provincie Zeeland, versie april 1997; diverse notities en vergaderstukken van de werkgroep, nu platform archeologie. 13

Nehalennia | 1997 | | pagina 15