in geplant? Marckten, pleynen, volle straten?/Niet dat over is gelaten. Ook bezichtigt hij met zijn gasten de funda menten van het kasteel dat Alva in de buurt van Terneuzen had willen bouwen om de Schelde in zijn macht te houden, een plan dat verhinderd werd: Noch aleer ick van de wallen/Nedergae te Steewaert in Weert om kijcken boven allen/Schiet my haestich in den sin Het bewerp van het casteel/dat due d 'alve voor zijn deel Meynde seker te behouwen/Om voor eeuwi- chlijck te trouwen Onse Hont en onse Schelde/Seeusche sleutels van het lant Daer hy vast zijn clouw op stelde/Om te brenghen in den bant Hadde niet den grooten helt/Vluckx hem in zijn baert ghestelt Om de stroomen uyt de clouwen/Van den Tijgher te behouwen. Samen met zijn gasten geniet hij van het uit zicht over de Schelde en herinnert hij hen aan de vele zeeslagen, waarvan de Zeeuwse wateren getuige zijn geweest. Hondius barst uit in een lofzang op het gezegende Zeeland, waar vrijheid van kerk en staat heerst, en de Antichrist op de vlucht is geslagen. Ook voor ons is het moment aangebroken - weliswaar niet om op de vlucht te slaan, maar om Hondius aan de oevers van de Schelde alleen te laten. Wat staat ons nog te wachten? Een volgende keer pakken we zijn overpeinzingen aan de Scheldeoevers op en gaan we onder meer met hem uit spelevaren naar Zuid-Beveland, op een tochtje van Baarland naar Goes, en op reis naar Breda, via Bergen op Zoom, Tholen, Willemstad, Dordrecht, de Biesbosch en Geertruidenberg. Deze beschrijvingen van reizen waaraan Hondius met veel plezier terugdenkt, behoren zeker tot de vlotste en levendigste passages uit zijn boek. 19

Nehalennia | 1997 | | pagina 21