geen enkele waarde hechtten aan leven of dood van hun slaven. Deze terechtstelling van onschuldigen werd ook spontaan in de brief aan de bewindhebbers gemeld. Bekend werd dat de Fransen hadden besloten de gevangen genomen vrouwen onder elkaar te verdelen en ze te misbruiken in aanwezigheid van hun echtgenoten. Van der Heijden zegt hierover in zijn brief: 'ieder die christelijk bloed in zijn aderen heeft zal hier afschuw van hebben'Hoe christelijk was zijn gedrag ten opzichte van de onschuldige slaven? De Franse kapers hebben daarna nog getracht het fort te veroveren. In een halve cirkel ankerden zij hun schepen en sloepen rond het fort Kijkoveral. Er werden over en weer enige schoten gewisseld en daarna dropen de Fransen af. Hoewel er tussen de bezetting op het fort en de kapers geen gevechtshandelingen meer hebben plaatsgevonden werd er wel een brand schatting geëist. De commandeur, die een totale vernieling van het fort en de kolonie voorzag, sloot een overeenkomst met de Franse kaperkapitein Antoine Ferry. In totaal moesten 50.000 guldens worden voldaan, te betalen in slaven gerekend tegen 300 gulden per stuk.10 Het was deze overval die de bewindhebbers deed besluiten om dichter naar de monding van de rivier een nieuw fort te bouwen. Dit was het latere Fort Zeelandia op Forteiland, dat pas in 1744 gereed kwam. Wie bouwde het fort? Het eilandje Kijkoverai heeft slechts een omvang van 50 x 70 meter en is sinds vele jaren volkomen overwoekerd. Vanaf de rivierzijde zijn daarom de omvangrijke fortrestanten moeilijk waar te nemen. Eenmaal geland - dit is slechts op één plaats mogelijk - wordt al snel de onderbouw van het oude fort zichtbaar. Deze bestaat uit een ommuring van ongeveer 50 x 50 meter, is 4,5 meter hoog en 80 cm dik. De stenen zijn van natuursteen en hier en daar zijn er enige weggelaten; wellicht om de afwatering te regelen. Hoewel in het verslag van mijn onderzoek nog opgemerkt wordt dat deze onderbouw misschien wel door de Spanjaarden is aangelegd, heeft later onderzoek uitgewezen dat dit niet het geval is. De Zeeuwen bouwden zowel de opbouw als de onderbouw. Gedurende ons tweedaags verblijf op Kijkoveral zijn vele maten genomen. Onder het geboomte en de tropische begroeiing was het extra warm. Soms stortregende het, wat ons niet deerde, omdat dit enige verkoeling gaf. Op de onderbouw staat, naast enige funderingsrestanten, de poort. Een indrukwekkend bouwsel, ter plaatse 'the Arch' genoemd. Het meest belangwekkende van deze poort, die toegang gaf tot het stenen bouwwerk dat op de onderbouw rustte, is de sluitsteen. Deze steen en wat erop is afgebeeld, is altijd een raadsel gebleven en talrijk zijn de gissingen erover. Toen de schrijver Netscher in 1885 de poort en sluitsteen had bekeken kwam hij tot de volgende conclusie. 'Dat wat op de sluitsteen is afgebeeld stelt een gelijkarmig kruis voor, dat daar door de Spanjaarden is aangebracht'Een nadere beschouwing van de afbeelding op deze steen toont inderdaad een kruis, maar tevens is een tweede en misschien wel derde horizontale lijn te onderscheiden. Door ons werden twee bakstenen die in de nabijheid van de poort lagen met toestemming van de autoriteiten meegenomen. Bij terugkeer in Nederland zijn deze stenen met ook nog een dakpanrestant en enige detailfoto's van het metselwerk aan deskundigen getoond. Met grote stelligheid werd, onder meer door de heer B. Oele (assistent provinciaal- archeoloog in Zeeland), beweerd dat hier sprake is van Nederlandse stenen en werd ook het metselwerk als Nederlands herkend. Drs. J.M. Baart, stadsarcheoloog van Amsterdam, merkte na onderzoek van de stenen en de foto's onder meer het volgende op: 'Het op uw foto's afgebeelde muurwerk toont zeker geen Spaans metselwerk. De Spaanse baksteen die in de 17de eeuw werd toegepast was platter' Om dit unieke en interessante Nederlandse fort, zo strategisch gelegen op het eilandje Kijkoveral, wat meer zichtbaar en toegankelijk te maken, wordt nu gedacht aan een grondige schoonmaakbeurt. De begroeiing zou grotendeels kunnen worden verwijderd zodat de ommuring en poort zichtbaar worden en blijven. Hierover is door ons gesproken met vertegenwoordigers van de National Trust of Guyana. Het eilandje Kijkoveral met zijn fortrestanten is een interessante locatie voor een archeologisch onderzoek. Wellicht dat dit in de toekomst nog eens kan plaatsvinden. Een dergelijk onderzoek zou 6

Nehalennia | 1997 | | pagina 8