MEDEDELINGEN VAN DE WERKGROEP HISTORIE EN ARCHEOLOGIE 11e Historische Studiedag: Zeeuwse emigratie in de negentiende eeuw Op 6 september 1997 organiseert de Werkgroep in samenwerking met het Roosevelt Study Center de 11e Historische Studiedag met als thema De Zeeuwse emigratie in de negentiende eeuw. Het is dit jaar anderhalve eeuw geleden dat de eerste grote groep Zeeuwen naar Amerika emigreerde. In de zomer van 1847 vertrok een gezelschap van ruim 450 personen vanuit Goes naar west-Michigan, waar ze de nederzetting Zeeland stichtten. Ook elders in Amerika vestigden zich Zeeuwen: Paterson (New Jersey), Rochester (New York), West-Sayville (New York), Oostburg (Wisconsin) en Rilland (Colorado). De studiedag wil een overzicht bieden van de motieven voor emigratie, de praktische uitvoering van de reis, de vestiging en levensvatbaarheid van de Zeeuwse gemeenschappen in Amerika en het behoud van de Zeeuwse identiteit. Aan het eind van de studiedag is er gelegenheid tot bezichtiging van de tentoonstelling Ellis Island. Toegangspoort tot de Verenigde Staten (meer hierover in de volgende Nehalennia). De studiedag wordt gehouden in de filmzaal van het Provinciehuis aan het Abdijplein te Middelburg. Zie voor het volledige programma en de wijze van deelname de in deze Nehalenna los bijgevoegde aankondiging. Eismaprijs 1998 Voor de derde maal is de Eismaprijs voor lokale en regionale geschiedenis uitgeschreven. De prijs is ingesteld door de Vereniging voor Lokale en Regionale Geschiedenis, in samenwerking met uitgeverij Eisma BV te Leeuwarden. De prijs bedraagt f 7500,- en is bestemd voor de beste wetenschappelijke publicatie in boekvorm op het terrein van de lokale en regionale geschiedenis, verschenen in 1996 en 1997. Ook door verschillende auteurs geschreven boeken komen in aanmerking. Het dient te gaan om oorspronkelijk werk; ook ten dele eerder gepubliceerd werk komt niet in aanmerking. Inzendingen vóór 1 februari 1998 naar de voorzitter van de jury prof. Dr. J.M. van Winter, Vakgroep geschiedenis, Kromme Nieuwegracht 66, 3512 HL Utrecht. Inlichtingen bij haar (030-231 20 59) of bij de secretaresse L.A.M. Giebels (071-516 83 38). De uitreiking van de prijs vindt plaats herfst 1998, in samenwerking met het Nederlands Centrum voor Volkscultuur. TENTOONSTELLINGEN Fort Rammekens Ook in 1997 is het Fort Rammekens voor publiek opengesteld. Het fort is te vinden bij het bosgebied Rammekenshoek nabij Ritthem, aan de rand van Walcheren. Rammekens dateert uit 1547 en is het oudste fort in West-Europa van dit type. In 1808 is in opdracht van Napoleon de 16dc-eeuwse bebouwing op de binnenplaats gesloopt en vervangen door kazematten. In twee van deze kazematten is een expositie ingericht over het verleden van het fort en de omliggende natuur, met o.a. bijzondere muurplanten. Fort Rammekens is geopend t/m 31 oktober, van dinsdag t/m zondag tussen 13.00 en 17.00 uur. Inl.Stedelijk Museum Vlissingen (0118-412498), de heer Kossen of Weber. (In De) Kaart Kijken De tentoonstelling '(In De) Kaart Kijken. Het verleden in het West-Zeeuws-Vlaamse landschap van heden' in het archeologisch museum te Aardenburg speelt in op de toegenomen interesse voor de historische cartografie. Op de expositie worden kaarten getoond uit een periode van zeven eeuwen. De oudste echte kaart is een afbeelding van polders tussen Oostburg en IJzendijke uit 26

Nehalennia | 1997 | | pagina 28