DIALECT OP SCHOUWEN-DUTVELAND in de tweede helft van de twintigste eeuw Werken aan het gelijknamige regioboek A.F. van de Zande-Vleugels Schutter B. Oele Op 31 juli 1994 overleed dr. Adriaan de Vin. Hoewel in Rotterdam geboren en getogen was hij naar afkomst en overtuiging een rasechte Zeeuw. Zijn familie woonde in Oosterland, waar Arjaon, zoals hij zijn brieven aan ons ondertekende, vele jaren zijn vakanties doorbracht. Daar leerde hij ook onvervalst Duuvelands spreken. Na in Rotterdam zijn schooljaren te hebben doorgebracht ging hij Nederlands studeren in Leiden, waar hij later en wel op 10 december 1952 promoveerde op een proefschrift getiteld: Het dialect van Schouwen-Duiveland. Vanaf 1953 was hij leraar Nederlands aan de Gemeentelijke Pedagogische Academie te Rotterdam. Dr. De Vin, aldus J.B. Bems in zijn In Memoriam dr. A. de Vin in Taal en Tongval 1994, bleef zich naast zijn drukke leraarsbaan bezighouden met zijn grote liefde, het dialect en de dialectliteratuur van Schouwen-Duiveland, dat alles in het kader van de Zeeuwse taalgeografie. Twee grote opstellen in dit tijdschrift getuigen hiervan:'De (dialect) grenzen van Zeeland l'.in: Taal en Tongval31 (1979); 2, in: Taal en Tongval, 32 (1980). In ver schillende jaargangen van de Kroniek van het Land van de Zeemeermin, jaarboek van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen en Duiveland, publiceerde hij bijdragen over dialectschrijvers van Schouwen- Duiveland Kroniek 1,3,4,7,8 en 10). Het was dan ook niet verwonderlijk dat hij na het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd terugkeerde naar wat hij als zijn geboortegrond beschouwde. Hij vestigde zich met zijn vrouw in Zieriksee, dit is geen schrijffout van ons maar Arjaon schreef zo consequent de naam van zijn woonplaats. Als lid van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek en van de Streek taalcommissie van Stad en Lande van Schouwen-Duiveland was hij de aangewezen persoon om het deel Schouwen en Duiveland van de serie regioboeken over het Zeeuws dialect vorm te geven. Tien jaar werkte hij aan een onderzoek naar het Dialect van Schouwen-Duiveland in de tweede helft van de twintigste eeuw, immers zijn proefschrift omvatte het dialect van dit eiland in de voorgaande decennia. Zijn vrouw Truus (mw.G. de Vin-Kruit) stond hem bij dit onderzoek trouw terzijde en verzorgde al het tikwerk. Gaandeweg het onderzoek, vooral bij het ouder worden, bleek het noodzakelijk hulp te zoeken om het werk te voltooien. Mw. drs. A.F. van de Zande-Vleugels Schutter, geboren en getogen te Nieuwerkerk, nam bereidwillig deze taak op zich. Bij het plotseling overlijden van dr. De Vin in 1994 was het regioboek niet voltooid. Landbouw en Visserij waren voor een groot deel blijven liggen. In 1995 is als hommage aan dr. De Vin het typoscript, daartoe vorm gegeven door Dhr. W. Sacré uit Burgh Haamstede, in een beperkte oplage uitgegeven. Toch handhaafde de ZVDO het plan om het Dialect van Schouwen Duiveland in de tweede helft van de twintigste eeuw als regioboek uit te geven. Aan ons werd gevraagd deze uitgave voor te bereiden, voorwaar een hele klus, die evenwel op uitvoering heeft moeten wachten tot pensioen meer tijd verschafte. Gelukkig vordert het werk goed en het leek ons leuk u een fragment uit het boek in zijn uiteindelijke vormgeving te presenteren. 31

Nehalennia | 1997 | | pagina 33