afbeelding 3 andere plaats? Navraag bij Veere-kenners leverde niets op en een kopie van de afbeeldingen kreeg een plaats in de map 'onbekend'. De afbeelding 'Waterpoort te Tholen 1743', afgebeeld in de onlangs verschenen publicatie over de vesting van Tholen gaf de uitkomst (afbeelding 3).3 Cornelis Pronk (1691-1759) heeft hier de Thoolse Water- of Gevangen-poort en de omgeving ervan zeer levendig en nauwkeurig weergegeven. Bij vergelijking tussen de afbeelding 1 en 3 krijgt men de indruk dat de in Veere onbekende poort wel erg veel overeenkom-sten vertoont met de Thoolse en dat geconcludeerd moet worden dat de kunstenaar van afbeelding 1 een vergissing heeft gemaakt, waar de graveur van afbeelding 2 nog een fout bovenop heeft gestapeld. Het voert te ver om uit te zoeken wie de tekenaar van afbeelding 1 kan zijn. Soms kwam dit soort prentjes tot stand tijdens speciale tekenreizen. Bekend is de werkwijze van Pronk. Ter plekke maakte hij in kleine boekjes snelle krijtschetsen. 's Winters bewerkte hij deze tot uitvoerige gewassen tekeningen. De graveurs Hendrik Spilman en Jan Caspar Philips werkten deze uit. Hun overbekende stadsgezichten, opgenomen als illustraties in de Tegenwoordige Staat van Zeeland van Isaac Tirion zijn gewild als wandversiering.4 Een andere werkwijze was dat bestaande prenten werden gekopieerd. Voorbeelden hiervan zijn de tekeningen in een onlangs opgedoken schetsboekje 'VERBEEL- DING/van/Eenige geheele en vervallen/ Heere huizen, Slooten, Casteelen, etc./ geleegen in/ De provincie van Zeeland/ ADHP/ ANNO 1723'.5 Dit zou jeugdwerk van Abraham de Haen (1707- 1748), een leerling van Pronk, kunnen zijn. Terug naar de Thoolse Waterpoort. Snelle schets of kopie? In ieder geval voorzien van een onjuiste titel. Hieruit blijkt maar weer datje nooit moet geloven watje leest en ook met publicatie van illustraties kritisch moet zijn. Tholen is weer twee afbeeldingen rijker. Noten 1.Rijksarchief in Zeeland (RAZ), Zï cat.nr II 1042. 2 RAZ, Zei.UI. II 1043. 3. J.P.B. Zuurdeeg, De verloren poort. De Vesting Tholen in de loop der eeuwen (Tholen 1996), 15; RAZ, ZI, cat.nr II 2101. 4.Encyclopedie van Zeeland dl II (Middelburg 1982), 525, trefwoord 'Comelis Pronk'. 5. 'Een Pronkende Haan. Nieuwe toeschrijvingen van zes schetsboekjes van Cornelis Pronk (Abraham de Haen (1707-1748) in het Rijksprentenkabinet', Buil. Van het Rijksmuseum 44 (1996)2, 91-119, noot 47. vt 'IWOORTTf TH OIyjy 14

Nehalennia | 1997 | | pagina 16