4 Resten van de oorspronkelijke kapel met op de achtergrond de huidige Ned. Herv. Kerk. rond de twintig meter en dat is exceptioneel breed. De Noorddijk van de Vrouwenpolder is minder breed, de west- en noordwester stormen stonden daar pal op; de Monnikendijk daarentegen ligt uit de wind, maar is wel duidelijk breder en was mogelijk ook hoger. Dat is vreemd, behalve... behalve als die dijk een andere functie heeft gehad. Onder de Nieuwre- of Vrouwenpolder ligt geen veen volgens Vlam en dat is ook het geval met de Goedepolder.12 Toch ligt de Vrouwenpolder hoger. Als er klink zou zijn, dan moet die in beide polders gelijk zijn. Nog interessanter is wat de Atlas van Nederland ons meedeelt. Vier kaarten geven informatie over de grondsoort in de Vrouwenpolder.13 Allereerst valt op dat de kleur, die de grondsoort van de Vrouwenpolder aanduidt, afwijkt van die van de omringende polders. De grondsoort is lichter, bevat meer zand in de toplaag; op 50 cm diepte vindt men al de zandlaag, de afwatering van de polder is beter en op de bovengrond van zavel en klei kan er gemakkelijk sprake geweest zijn van zogenaamde 'uitblazingsvlaktes', waardoor zand tegen een dijk blijft liggen, zeker als die loodrecht op de heersende windrichting staat. Hetzelfde gebeurt heden aan de zeezijde van de Veersedam. De Monnikendijk zou daarom wel eens een zware strekdam geweest kunnen zijn, aangelegd direct na 1250, een strekdam die ervoor zorgde dat stuifzand tegengehouden werd, en het al eerder genoemde plateau ontstond. De bovenlaag van de Vrouwenpolder kreeg daardoor vermoedelijk een zandiger samenstelling dan de omringende polders en kwam hoger te liggen, hetgeen de afwatering ten goede kwam. Dorpen op Walcheren liggen ca. drie km uit elkaar. Nu wordt algemeen aangenomen, dat in het polderland met zijn slecht begaanbare wegen een nieuw dorp nodig is als de afstand tot de landbouwgronden meer dan een half uur gaans is. Een kreekrug was er niet, dus een strekdam maken, waardoor er een plateau ontstond, kan zeer wel mede de bedoeling zijn geweest.Het 'Monnikenhoofd' heeft daar vele jaren gelegen, voor men ging inpolderen en het plateau kon in die tijd groeien tot een bewoonbare hoogte. Er is hier dus duidelijk sprake van een lange- termijnplanning door de Van Borsele's. Een dorp erbij in hun rechtsgebied vergrootte het aanzien. Zo werd Vrouwenpolder een kunstmatig gesticht dorp, met de kerk in het midden en vooral met een ring er omheen, maar dat is een ander verhaal.In hoeverre een strekdam rond 1250 een unicum is, is niet uitgezocht. In het gebied tussen Vrouwenpolder en Oostkapeile is nog wel een strook vergraven grond aan te wijzen waar mogelijk ook een strekdam heeft gelegen. Wel veronderstelt het bouwen van een strekdam een duidelijk inzicht in de effecten, die zo'n dam had op het inpolderingswerk. 17

Nehalennia | 1997 | | pagina 19