fj Over boeken J.de Ruiter, 's-Heer Abtskerke, dorp in de Poel. Publicatie van het Borsels Boeken fonds (Goes:De Koperen Tuin, 1997). 80 blz., afbn., naamreg., lit.opg. ISBN 9072138694. Prijs/39,90. Jan de Ruiter werkt onverdroten voort aan zijn Borselse dorpenreeks en leverde met s-Heer Abtskerke daarvan het alweer vijfde deel af, in het bekende kloeke A4-formaat en de eveneens vertrouwde Koperen Tuin huisstijl. De reeks zal in totaal vijftien delen tellen, dus voorlopig is er nog werk genoeg voor De Ruiter, kenner als geen ander van de historie van de gemeente Borsele. Zoals in de andere delen schetst De Ruiter ook nu een caleidoscopisch beeld, waarin uiteenlopende onderwerpen belicht worden als schuitvaart, archeologische vondsten, armenzorg, molen, volksmilitie, wegen en voetpaden, kleine misdaden, bevolking en verenigingsleven. 's-Heer Abtskerke blijkt een boeiende geschiedenis te hebben, die evenwel niet sterk afwijkt van die der andere dorpen in het Borselse. 'Een dorp,zo zegt de bandtekst, 'waar de kerk en de armenzorg door hun grootgrondbezit en de daar uit voortvloeiende financiële middelen een zwaar stempel drukten op het wel en wee van de individuele dorpsbewoner.Tal van interessante afbeeldingen zijn opgenomen in 's-Heer Abtskerke, dorp in de Poel: tekeningen, kaartmateriaal en veel foto's van topografische, historische en volkskundige waarde. Ruben Oreel, Vlissingen (Vlissingen: Uitgeverij ADZ, 1997). Geen paginanummering, afbn. ISBN 90-72838- 19-x. Prijs/29,95. Ruben Oreels Vlissingen bestaat, behoudens een 'Ten geleide' van de uitgever en schaarse onderschriften, geheel en al uit foto's: actuele en artistieke, geen historische en documentaire. Dit fotoboek, zo waarschuwt uitgever Bert Gerestein in zijn voorwoord, bevat geen kleur en biedt evenmin een voorgebakken excursie door Vlissingen. 'Het is bedoeld voor mensen die - ook - verder kijken, anders kijken, nog eens kijken. Voor zowel de bezoekers als de Vlissingers zelf.Ruben Oreel, als freelance fotograaf al bijna twintig jaar verbonden aan de Provinciale Zeeuwse Courant, heeft een jaar lang foto's gemaakt van Vlissingen. Foto's en nog eens foto's. Na selectie resteerde het voorliggende Vlissingen. Een vakman, Oreel, die op vaak heel singuliere wijze de vele aspecten van Vlissingen wist vast te leggen, met oog voor details die doorgaans genegeerd of niet eens opgemerkt worden. Uit het oogpunt van topografische documentatie is het wel jammer dat maar hier en daar summiere verklarende bijschriften zijn gegeven. Werden bijschriften bij dit werk overbodig of storend geacht? Had dan de pagina's genummerd, zodat achterin voor de liefhebbers een verklarend lijstje aan de hand van die nummering kon worden opgenomen. Naast 'onooglijke' details, merkwaardige Vlissingse momenten, sfeerbeelden en invalshoeken komen ook vaste Vlissingse 'ikonen' aan bod. Het konterfeitsel van Michiel de Ruyter kon uiteraard niet ontbreken. Zijn beeld moet zo langzamerhand wel een miljoen keer zijn gefotografeerd - maar de opname in Vlissingen behoort voorzover ik weet tot de meest originele: door het kiezen van een soort kikvorsperspectief maakte Oreel de oud-vaderlandse Bestevaar haast tot een barbaarse titaan of afgod, die uit de hoogte met lege maar weinig geruststellende blik op de mensheid staart. 19

Nehalennia | 1997 | | pagina 21