MEDEDELINGEN VAN DE WERKGROEP HISTORIE EN ARCHEOLOGIE In memoriam drs. Christ Peters (1946- 1997) De laatste week van juni bereikte ons het droevige bericht van het plotseling overlijden van ons vroegere bestuurslid drs. Christ Peters in de betrekkelijk jonge leeftijd van 51 jaar. Christ maakte deel uit van ons bestuur in de jaren 1989-1995, maar was ook daarvoor al actief in de Werkgroep. Zo schreef hij in Nehalennia artikelen over het huis Beursstraat 9 te Vlissingen, het Van Dishoeckhuis aldaar en over de Engelse gouverneur Philip Sidney (Nehalennia nrs. 30 (3-20), 45 (213),61 (42-48). In 1987 sloot hij met succes zijn universitaire studie geschiedenis af met het doctoraalexamen, een bewonderenswaardige prestatie naast een drukke ambtelijke werkkring. Als bestuurslid nam hij actief deel aan de werkzaamheden en de daartoe te voeren besprekingen in het bestuur. Een van de laatste activiteiten in dit verband was de excursie naar Bergen op Zoom en omstreken in 1995 die hij vanuit een grondige kennis van het gebied voortreffelijk voorbereidde en leidde. In deze jaren was hij een nieuwe loopbaan begonnen bij de gemeentelijke archiefdienst te Bergen op Zoom, na een onaangenaam conflict bij de gemeente Vlissingen in verband met een ambtelijke reorganisatie. Het stemt te meer tot droefheid dat het hem niet vergund is geweest de nieuwe fase in zijn loopbaan te vervolgen. Wij herdenken hem als een aangenaam en enthousiast mens en een kundig archivaris en historicus. Het was een voorrecht zoveel jaren met hem te mogen samenwerken. In memoriam W.H. van Dort (1922-1997) Op dinsdag 22 april j.l. overleed plotseling ons gewaardeerd lid W.H. van Dort. Gedurende vele jaren was hij niet alleen lid van de Werkgroep Historie en Archeologie, van het Zeeuwsch Genootschap en de Werkgroep Muziek, maar ook een verdienstelijk historisch onderzoeker. Zijn belangstelling voor de geschiedenis van Zeeland vond zijn oorsprong in zijn interesse in historische orgels. In de jaren zestig deed hij reeds een uitgebreid onderzoek naar orgels te Middelburg en Vlissingen. In verband met dit onderzoek leerde ik hem kennen in 1974 toen het Genootschap belangstelling toonde voor een reeks artikelen over historische orgels in het Archief. De heer Van Dort was bereid medewerking te verlenen aan de aflevering over Walcheren die in 1976 onder ons beider naam is verschenen. Over deze materie kon hij vanuit een ruime ervaring oordelen. Hij kende vele orgels in kerken in Nederland, maar ook daarbuiten. Zo heeft hij tijdens zijn tewerkstelling in Duitsland in de Tweede Wereldoorlog nog het orgel in de Frauenkirche te Dresden beluisterd, voordat Churchills bombarde ment dit wegvaagde. Zijn vaardigheden in het historisch onderzoek stelde hij na zijn pensionering aan het begin van de jaren tachtig vooral in dienst van de projecten van de Werkgroep Historie en Archeologie. Hij nam deel aan het project 'Historische woonhuizen en bewoners te Middelburg' en nam daar een aantal essentiële bronnen voor zijn rekening. Het project resulteerde in een omvangrijk kaartsysteem dat sindsdien een veelvuldig geraadpleegde bron is voor het onderzoek naar historische woonhuizen te Middelburg. Na afronding van dit project werkte hij mee aan een soortgelijk onderzoek naar historische woonhuizen te Veere. Bij dit project bewerkte hij de kohieren van huisschatting, een ruggegraatbron in het onderzoek. Dit project had als tussentijds resultaat de samenstelling van een maquette van Veere naar de toestand van begin 19de eeuw. Ook bij ander onderzoek toonde Van Dort zich hulpvaardig door het verstrekken van gegevens uit zijn rijke verzameling 25

Nehalennia | 1997 | | pagina 27