aantekeningen. Zo was zijn onderzoek naar de organist en klokkenist Pieter Bustijn ook de basis voor de publicaties die daarover later verschenen. Wij gedenken zijn historische arbeid in dankbaarheid en bewaren een goede herinnering aan deze bescheiden persoon met zijn veelzijdige kennis en interesse. J.H. Kluiver Na het schrijven van dit in memoriam bereikte ons het bericht dat de heer Van Dort bij testamentaire beschikking aan het Genootschap heeft gelegateerd zijn antiek huispijporgel gebouwd door de Middelburgse orgelmaker Frederik van der Weele in 1828, alsmede een chromolithögrafie uit 1898 naar een schilderij met gezicht op de dijk te Westkapelle. Het Genootschap heeft zijn erkentelijkheid betuigd jegens de familie en zal trachten het orgel te doen restaureren zodat het een functie kan krijgen in de authentieke muziekbeoefening die de heer Van Dort zo zeer ter harte ging. Algemene Ledenvergadering Op maandag 20 oktober a.s. vindt de algemene ledenvergadering van de Werkgroep plaats. De stukken voor de vergadering zijn bij deze Nehalennia ingesloten. De vergadering begint om 19.30 uur in Huize 's-Hertogenbosch, voorafgaand aan de hierna aangekondigde voordracht lopend onderzoek. Grond- en dijkwerk in Zeeland Zowel het Kanaal door Walcheren als het Kanaal door Zuid-Beveland zijn in het geheel met de schop gegraven. Dit was het werk van de polderjongens en de grondwerkers uit Brabant, Oost Zeeuws- Vlaanderen en verschillende dorpen in Zeeland. Deze werklieden waren tevens nodig bij de vele inpolderingswerkzaam- heden. Vooral in een provincie als Zeeland mag het belang van het grondwerk voor de arbeidsmarkt daarom niet onderschat worden. Hetzelfde gold voor het dijkwerk. Vele handen waren nodig voor het onderhoud en herstel van de dijken. Niet alleen in Westkapelle waren veel arbeiders afhankelijk van het dijkwerk, ook in andere Zeeuwse dorpen was het dijkwerk een belangrijke bron van inkomsten voor de plaatselijke bevolking. Naar dit aspect van de Zeeuwse geschiedenis heeft economisch en sociaal historicus René le Clercq onlangs onderzoek gedaan. Op maandag 20 oktober 1997 zal hij hierop in de veertiende voordracht lopend onderzoek van de Werkgroep nader ingaan. Het doel van zijn onderzoek was een schatting te maken van de werkgelegenheid in het grond- en dijkwerk in het derde kwart van de negentiende eeuw. Hoe hij deze schatting heeft kunnen maken, welke theoretische concepten over arbeidsmarktonderzoek hij gebruikt heeft, welke bronnen hem hiervoor ter beschikking stonden en wat de resultaten van zijn onderzoek waren zullen in deze voordracht aan de orde komen. Zijn lezing De betekenis van het grond- en dijkwerk voor de arbeidsmarkt in Zeeland in het pre-industriële tijdvak. Een kwalitatieve en kwantitatieve analyse vangt aan om 20.00 uur, volgend op de algemene ledenver gadering, in Huize 's-Hertogenbosch, Vlasmarkt 49, Middelburg. Zoals bekend zijn de voordrachten lopend onderzoek bedoeld om onderzoekers met het publiek over hun historisch onderzoeksproject van gedachten te laten wisselen. Tijdens de bijeenkomst zal het publiek dan ook ruime gelegenheid hebben voor vragen, opmerkingen, suggesties en discussie. De toegang is gratis. TENTOONSTELLINGEN Nehalennia Op 11 juli opende in het Zeeuws Museum te Middelburg de tentoonstelling Nehalennia, een mysterieuze godin uit de Romeinse tijd. 26

Nehalennia | 1997 | | pagina 28