joon, ze magge netuurluk wel komme, joe bluuft net 'n klein kind. In je weet, dat 'k noe éénmal gêên nee teegen je zégge kan. Dat hao'k nog nóóit gekanne. Nah vooruit dan mar, zei mar, dat ze komme kanne. "In zeit dan, dat ze d'r fiets mee brienge 'oor. Anders motte ze ammar hier in de polder bluuve rondhange. 't Is nogal 'n aerdig endje nae durp. Affijn ze zouwe vriedags van de volgende weeke komme, mit d'n trem van viere. De fietsen zouwe ze mit d'n trem meegeeve. As Teun dan op station was om ze of te haelen dan konne ze weete waer ze weeze moste. In Teun die vriedag nae 't station. Netuurlijk moste de twêê ouwste mee. Die kwamme om half viere uut schoole, dus dat kwam móói uut. Teun was benieuwd hoe die vrouwe van Daon d'r uut zou zieje. Dat was 'n echte Rotterdamse, 't Zou wel zoo'n echt stadsdametje weeze, had Lena gezeid. Daer kwam d'n trem. Teun in de kinders op 't perron. Ja oor Daon stong al te kieken op 't balkon. De Gans, de man van de goederewaegen zette de fietsen d'r uut, sint dat de mensen uutstapten. 't Was vriedag om viere nogal druk, omdat d'r dan veu! ménsen voor 'n paer daogen nae d'r femielje op Flakkee kwamme. '"tjooh, die man leek wel 'n burgemééster. Wat 'n deftige man. In die vrouwe, dat was 'n juffrouw. Tjeetje, wat zou moe raor kieke". "Kinders, kom 's gedag zégge." In daer kwamme ze. Ze waere 'n beetje verleege. Dat waere ze niet gewend, zukke deftige ménsen. Noe de fietsen gehaeld. "Jonges", zei Teun",gae juule alvast moe mar waerschoewe, dan kan ze de koffie wèrm hou we." Daon z'n vrouwe was niet zo'n beste fietser op de grintweg. In de stad gieng dat beeter. De mannen reeje naest mekaore in heur achteran. Ze was niet érg gelokkig mit dit reisje mar aok hier had de man 't leste woord gehad. Wat most je op zoo'n boeredurp? In dan dat boeregepraet. Daon begon d'r aok al an, hóórde ze. In hoe zou ze kanne praete mit zoo'n boeretrien mit drie kinders. Affijn, 't was voor d'r man z'n wérk. Zoo was de stemming bie de vrouwen niet zoo best as bie de mannen, die op de fiets al honderd uut klesten. Hè, hè, daer had je 't huus dan. De kinders stonge bie't hek. In heulje reeje deur nae de schuure om de fietsen in te zetten, in gienge toen nae de achterdeure. Lena kwam anzette. "Zoo binne julle hêêlhuuds angeland? In is dat noe die ouwe schoolkammeraod van Teun? Noe'k je zieje hao'k je toch wel gekend ,oor. In is dit je vrouwe?" Ze stapte naer d'r toe. 'k Hoope, dat je't hier nae je zin zal hao. Ik bin Lena, de vrouwe van Teun." "Dag mevrouw. Ik ben mevrouw van de Oever", klonk't wat uut de hoagte."Oo", zei moe, "komt 'r in. In Daon, kan je nog Flakkees praete?" "Dat zal wel lukke'oorje eige tael verlêêr je nóóit. Kun je het volgen Betty?" Die knikte wat zuur. Ze ontdooide wat, toen ze in de gezellige keuken an 'n bakje zatte. "Kaerel Daon, wat is dat noe toch leuk, dat joe hier noe zit mit je vrouwe. Je heit toch wel 'n ouwen broek in jas meegebrocht? Zoo kan je niet mee nae 't land 'or." "*t Is zo fijn, dat joe noe in hetzelfde huus weunt. Hoe gaet 't mit de ouwe lui? Daer mö'k oak nog nae toe 'oor!" Bie de vrouwen gieng 't niet zo vlot. De kinders waere nae buuten in moe wist echt niet waer ze oover praete most in anders had ze toch praetwaeter genogd. Daerom rees ze maer op en zei: "Hoe dienkje d'r oover, zouwe m'n mar niet es gae kieke, waer juule slaepe motte? Verstae je toch wel Flakkees?" "Oo ja, ik heb het wel gehoord van Daan z'n ouders." "Gelokkig, want as ik geree- geld Hollans mot praete, is 't net of ik m'n eige voor de gek houwe. Gaenem'ndan mar?" Lena gieng d'r gast voor nae de zolder. "Kiek, dit is het kaemertje voor de lezjees. In noe me hier zo saeme binne, wou ik je wel zégge, dat je zelf je bed mot opschodde oor. Je waswaeter kan je beneeje in de keuken haele. Hier hei je de wastaefel 30

Nehalennia | 1997 | | pagina 32