26.gekipt, uit het ei gekropen: bevestigd voor Hkz, Kn (ukupt, gekupt) Kz). Voor alle regio's als courant opgegeven uutekomme. 27.ruckaerzen, naar adem snakken: niet bevestigd. Voor de meeste regio's opgegeven: nae aesem snakke. 28.kneuckels, knokkels: bevestigd voor Dob, Kod, Ok, Bsl, Hkz, Kpl, Nss, Ndp, Col, Ks, Nvl, Wtk, Ax, Cg, Kz, Lam, Ovm, Po, Anl, Tin, Odp (kouwe kneukels). Ander woord: knokers, knokels (Wolf, Col, Ks, Kn, Yer, Wmd), knoken (Kn) knukkels (Wmd). Uitdrukking: z'n kneukels joeke: hij wil hem een pak slaag geven (Nss). 29. kluppel, mannelijk lid: bevestigd voor Ndp, Hkz. Ander woord: knippel (Dob), knuppel (Ndp, Cg), piele (Gpol, Ktg), fluite (Ndp, Cg, Po), lui (Ndp, Cg, Anl), prul (Ndp), end (Cg), zieker (Cg), poal (Cg), bout (Cg), Zjêêker (Kz), klippel (Po), piet (Anl), veugeltje (gezegd door kinderenTin)Gezegdem'n broer at 't 'n keer in z'n broek hedaen want ie kon z'n veuheltje nie vinde! Uitdrukking: zo dik as un sigaare (Ovm). 30. egghedis, hagedis: In deze vorm bevestigd voor Hkz, Ks, Ax, Ovm, Po. Andere vormen: akketisse (Ok, Yer, Wmd, Ax), aegedis (Ok, Kod, Kn, Anl, Tin), ekketisje (Gpol, Ktg), akkerdissie (Hd), 31 .een beyte, bok: ten onrechte was hier in de vragenlijst als verklaring bok genoemd. De lezers hebben ons terecht er op gewezen dat een beite een vrouwelijk schaap is. Het woord is in alle regio's bekend. 32. fommelen, duwen: niet bevestigd. Voor duwen opgegeven: douwe, poete: ie zit me te poete zei een jongen naast me in de le klas van de lagere school (Anl). 33. rooswied, klaprozen: bevestigd voor Hd (röózewied). Ander woord: kankerblommen(Dob, Kod, Lrs, Gpol, Kn, Yer, Wtk, Ax, Dsr), kankers (Col, Ovm, Po, Svn), klaprozen (Ks, Lam). 34. kaarden, distels: bevestigd voor Hkz, Nss, Ks, Ax. Ander woord: stekels (Kod, Ok, Bsl, Gpol, Ha, Kpl, Wolf, Col, Ks, Kn, Yer, Hd, Lam, Ovm, Svn), burgers (Zoutelande, Kod), oestels (Cg). 35.butoor, roerdomp: niet bevestigd. 36.slegghe, vuil: niet voor deze betekenis bevestigd. Wel in de betekenis van zware houten hamer om palen te slaan. 37.diamanten met paliën, in facetten geslepen diamant: niet bevestigd. 38.fymelen, flemen: bevestigd voor Ax. Bevestigd voor de betekenis: lief doen, fiemelen (Kod, Nss) en friemelen (Dob) flère (Ktg) flikflooie (Kn, Yer, Wmd). Andere betekenis: aaien met bijbedoeling (Wmd). 39.vlichelen, zwijmelen: niet bevestigd. 40.donseling, kuiken: niet bevestigd. Andere vorm: donsje (Hkz) Ander woord: ijoeken, tjoekje, kieken, tsjiepken, siepken, poeletje, tieke, tiekje als in WZD. Uitdrukkingen: a.klein zeil geeft rust en heil: niet bevestigd. b.veel mijten maken een schellink: bevestigd voor Ax. Verwante uitdrukking: 100 cent is ok 'n huln (Yer) c.verandering van weide maakt vette beesten: bevestigd voor Bsl, Kn. Verwante uitdrukking: verandering van ete maekt spek (Nss). Verandering van kaes doe ete (Yer). 't verwalen kan nóóit gêên kwoad (Hd). d.penning wijs, pond zot: deze uitdrukking kent men veelal uit het Engels: penny wise, pound foolish. e.lichte winst maakt zware beurzen: bevestigd voor Ax. Variant: beter een dubbeltje winst as 'n kwartje verlies (Yer). 47

Nehalennia | 1997 | | pagina 49