lengte van jaren, tot ver na de voltooiing van de kerk, nog geld gekost. De kerk werd ontworpen naar het voorbeeld van de eveneens achtkantige Marekerk in Leiden, niet verwonderlijk, aangezien de adviseur en een van de latere supervisors van de Oostkerk Arent van 's Gravesande, daarvan de architekt was. De Oostkerk is 7 AlPBt.LtOOll') azjl A/beelding naar een oorspronkelijke tekening, zj. (GAM). de eerste kerk in Middelburg die speciaal voor de protestantse eredienst werd gebouwd. De kerk werd in 1667 in gebruik genomen. Vele illustraties, zowel oude als recente vertellen hun eigen verhaal. Ik heb slechts enige kanttekeningen bij dit boek. Als de paragraaf over de kerk in de 16* en 17de eeuw wordt afgesloten met een overzicht van de huidige geloofsgemeenschappen in Middelburg - ter illustratie van het opgevoerde gegeven dat Middelburg in de kerkelijke geschiedenis van Zeeland een belangrijke plaats inneemt - worden enkel de christelijke geloofsgemeenschappen genoemd en niet andere geloofsgemeenschappen met hun kerken of bedehuizen. Misschien is er toch nog steeds een te grote fixatie bij het schrijven van historische werken op de 'eigen' geloofstradities. Niettemin hebben we hier een prettig leesbaar, goed gedocumenteerd, rijk geïllustreerd boek over een van de markantste bouwwerken die Middelburg en zelfs Nederland kent. Niet voor niets staat de kerk in de Top 100 van Nederlandse rijksmonumenten. Robbert Jan Swiers Gesignaleerd Nehalennia, het stenen raadsel. Verschenen bij de tentoonstelling 'Nehalennia, een mysterieuze godin in de Romeinse tijd' in het Zeeuws Museum te Middelburg (stripverhaal Benno Vranken, leestekst Jan Kuipers, eindred. Dorine Zelders). Verkrijgbaar bij het Zeeuws Museum. Prijs 3,50. 23

Nehalennia | 1997 | | pagina 25