MEDEDELINGEN ZEEUWSCHE VEREENIGING VOOR DIALECTONDERZOEK Bestuursmededeling D'r uut 'Ebbe je dat a g'oore, dat dien van Zwemer uut 't bestuur van de Dialectveréénigienge gaet? Afftjn o, wat zou d'r opgedaen Eit 'n woorden g'aod of luste ze 'n nie mi?' Néé, 't is anders. Dat za'k is even nut mekaore doee anders 'oort er misschien wat van gedocht. Ik aol bie aol veertien bestuursvergaederiengen meegemaakt géénéén overgesloge! en ik d'r aoltied vee van genote. 't Was stikgezellig en 't was nog nuttig ook, mè 'k was t'r eiken keer zó wezenlóós moee van. Ik bin gauw moee en 's aevends, moe 'k gewoon nie te vee moete dienke. Da' doen 'k overdag a zövee weet je en dat 'óód van mien is een bitje kwetsbaar. Di speelt z'n eige a zövee in af, begriep je. Nae naebie aol die bestuursvergaederiengen 'k slecht kunne slaope. Vandaer da'k er noe an op'ouwe. Mè nie alléénig daerom. Ik vinde ook da'k een bitje te véé petten op as 't gaet om 't Zééuwse dialect. Ik d'r een radio-programma over. Ik schrieve d'r over in De Faam/De Vlissinger (mee dien van Even'uus) en dan schrieve ik ook nog in 't Zééuws: nieuwe sprookjes, soms nog een gedicht en aolle weeke een praatje vö de radio op zaeterdag. Dus dan moe'k er toch ook nie nog is an moete sture, ee. Dat kunn' die andere goed genoeg. Kérel, 'k 't vier d'r af zie spettere as ze wir een bochtje naeme van 't bestuur. Dus ik gaen d'r uut, ik bluuve nog wè lid van de 'activiteitencommissie' vö de bevorderienge van 't dialect. Dienk noe nie da'k de bestuursver gaederiengen nie za misse, want 't was leutig genoeg. Mè gelukkig moe'k nog een keer nè café mee Jaop, een keer gaen ete nè Hein en Rinus en Jan en Kees za'k aolan nog wè is an de tillefon 't Leven gaet verder, wist 'Eine Sturm a, en zö is dat. Lae me zeie: me bluuve mekaore in de gaten ouwe, de Veréénigienge en ik. En misschien kom ik nog een keer terug, a'k 'et nog is mag beleve da'k 'et minder druk kriege as noe. 'k Zou zeie: 't beste dan mè, bluuf gewoon Zééuws praote en salu! Jan Zwemer Over plaatsnamen gesproken Wie van het Geitedurp komt, heeft maar weinig aanzien te verwachten op het Walcherse plattteland. Immers, de geit was de koe van de arme man. Of er inderdaad op Grijpskerke zoveel geiten gehouden werden, is ook niet duidelijk. Eenzelfde verhaal zou je kunnen schrijven over de Middelburgers, die op een nacht meenden dat de Lange Jan in brand stond en zich met emmers en water naar het gebouw repten. In het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten (WZD), staan over een aantal dorpen en stadjes zegswijzen, die we hieronder gegroepeerd weergeven. De bewoners van het platteland van Zuid- Beveland meenden het zuiverst hun dialect te spreken en zeiden wanneer ze een Goesenaar hoorden: De Goese taele is de móóiste taele van allemaele. De bewoners van het Walcherse Nieuw- en Sint Joosland keken daarentegen met een schuin oog naar de Zuid-Bevelanders en zeiden dan spottend: Op Zuid-Beveland praote ze van m 'n 'angen, m 'n tang 'n en van m 'n koudebangen. En wat te denken van die Vlissingers of Middelburgers, die als afscheidsgroet zeiden: Vaarwel Europa, ik gae nae Goes. Een heel grote, wat onregelmatig gevormde pepernoot, werd 'n Eèremujenaer genoemd. Je kan je afvragen of die benaming alleen komt van de omvang van de lekkernij of 32

Nehalennia | 1997 | | pagina 34