Goes Hij bewondert de Goese markt: Op de Marckt die out vercooren/ Jaerlicx eens voor alle man Openstaet met vrije dooren/ Bayten vreese van den ban Grooter marckt en weet ick niet/ Dat het soute Graeffschap siet Noch van plaatse noch van waren/ die den coopman daer vergaren Ondertusschen dat de wagen/ Ingespannen wederom Wy niet eer naar schuyte vragen Voor het lant is om en om Door gereden en besicht/ watter af int westen licht: Daer de clappige goddinne/ ons wel dapper staet te sinne: Die in een veroude dreve/ Wat bewesten van de Stadt Ons voor antwoord' heeft gegeven Watse uyt ons monden vat: Ses sillaben achter een/ Gae te slaen is haer gemeen Om weer sonder lang te beijen/ Luyder kele te clappeijen. Na een aantal dorpen aangedaan te hebben in het 'vruchtbaar weeldich lant/Vol bewoont en vol beplant/Vol besayt aan aller wegen/Vol van geit en Godes segen' gaat hij terug: Eer de sonne slape gaet/ wederom de schuyte staet Wel gereet met seyl en riemen/ Om de Schelde door te vliemen. 'Te water spelengaen' Eenmaal maakt hij zelfs een tochtje van negen dagen, gedeeltelijk over water, gedeeltelijk per huifkar, via Bergen op Zoom, Tholen, Willemstad en over Dordrecht door de Biesbosch naar Geertruidenberg. Vandaar trekt hij naar Breda, waar hij het bekende turfschip met eigen ogen ziet, en via Zevenbergen gaat hij weer naar huis, de kronkelende rivier afzakkend. Wederom geven we Hondius het woord: Aen het eynde van dees plasse Vinden Bergen op den Zoom Hecht gelegen wel van passé/ Om te houden in den toom T'oude Brabandt breet en wijt Een gewensten zuyden wint/ Van 't geselschap niet versint Sonder lange en veel te dralen/ Doet ons 't seyl om hooge halen Gaen te water en bekijcken Hoe ter Tolen is geleyt Tusschen Geulen tusschen Dijcken Lanckst den oever uyt gespreytf...) Als ter Tolen twee drie uren/ Is bekeken sonder meer Kercke en haven, marckt en muere/ Keeren naer de schuyte weer Drijven henen met getije/ Lanckst de Geule daer deen zije Met den souten grondt te vrede/ Is van Brabandt afgesneden Daer de Forten by malcander/ 1 9

Nehalennia | 1997 | | pagina 21