Bergen op Zoom Op den geulkant even dicht Op geworpen d'een op d 'ander/ Staen den vyandt int gesicht En geleyt op zijnen grondt/ Hem doen stoppen zijnen mondt Om met alle haer bollewercken/ Onsen Zeekant te verstercken/...) Als wij t'eynde zijn gedreven/ Van het cromme en enge gat En ons Vosmeer heeft begeven/ Raecken in het hollants nat Door de Staeck en corts daer aen/ Op de Stadt Dordrechtons oogen slaen Aen den suyden kant gelegen/ Die haar oorspronck heeft vercregen Vanden Prince Door de Kille gaen voor winde/ met de seylen uytgereckt Naer 't ouwt Dordrecht, en bevinden/ Hare havens uytgestreckt Lanckx de Merve gans beset/ Met de waren wel en vet Die van boven met de stroome/ Hier om leegh zijn afgecomen Daer de voorraet wert bevonden/ Die den temmer is gemeen En van daer alom versonden! Hout en yser, kalck en steen Daer den Baccharachsen wijn/ Wil voor al gestapelt zijn En de reste van de Steden/ Met haer voorraet stelt te vreden Daer van Ponten en van Bruggen/ Is het groote magazijn Om de legers op haer ruggen/ over Mase en over Rijn Over Scheld' en ander sins/ Over water hier en gins Naer haer eygen welbehagen/ Sonder moeyte door te dragen Gaen de landen met de schuyt/ Overloopen daer becruyt Hier en daar in wijde plassen/ Als in Bos de biesen wassen: Daer wy tusschen heen de netten/ die de visschers t'aller oort Voor de roode vissen setten/ Crijgen Bergen aen ons voort Dat van Geertruyt haren naem/ Heeft vercregen en bequaem Licht om Hollandt t' aller tijden Tegen Brabandt te bevrijden. Verder gaat het naar Breda, per huifkar: Naer twee dagen gaen te wagen/ om 't geselschap in haer lust Al mijn besten te behagen/ naer de schoon Bredasche cust Daer de schuyt die op ons past/ Ons comt vinden naer ons last Als wy alles tallerwijcken/ in de Stadt eerst gaen bekijcken Hier verheft sich het gebouw van Prins Heyndrick van Nassouw Daer van over vele jaren/ Men noyt costen sach aen sparen/...) En het geen ons aldermeest/ Geeft vermaken in den geest Het Troyaensche paert op trouwen Int casteel hier aen te schouwen Dat op 't water hier gedreven/ In getrocken van de geen Die 't haer rijcke de begeven Ginck de cloucke trouw besteen Van de geen die in haer buyck/ 20

Nehalennia | 1997 | | pagina 22