De oudste opgenomen luchtfoto is van 1921, de meest recente stamt uit 1964. In zijn voorwoord geeft samensteller Peter Sijnke een beknopt overzicht van de ontwikkeling van Zeelands hoofdstad in die jaren, met als brute cesuur in de stadsgeschiedenis de verwoestingen van 1940. 'De stad werd tijdens en na de Tweede Wereldoorlog fraai herbouwd,zegt Sijnke. 'Toch blijft 1940 een duidelijke scheidslijn, er is een Middelburg van voor en van na 1940. Door het grote formaat van het boek (42 x 29,7 cm) werken de opgenomen foto's danig in op het netvlies; je wordt als het ware zó een weekmarkt in 1939 ingezogen, om maar eens een voorbeeld te noemen. Maar wat is dat toch met 'buitenmodelse' boeken? Het enorme jubileumboek van de Vier Ambachten is onhandelbaar als een zerk - en derhalve door mij nimmer zelfs maar ingezien. Zelfs het formaat van Duizend jaar Walcheren - folio, geloof ik - was mij kennelijk te gortig, want tot heden heb ik ook dat boek niet ter hand genomen. Boeken die niet soepel in mijn kast passen wens ik doorgaans te negeren. Een verzuim dat misschien correctie verdient. 'Reist u mee?' vraagt Peter Sijnke aan het eind van zijn voorwoord in Oud Middelburg vanuit de lucht. En aangezien reizen nu eenmaal gepaard gaat met fysiek ongemak, neemt de liefhebber van Middelburg de ergonomische problemen wegens de afmetingen van Sijnke's boek wellicht voor lief. Ik hoorde een interessante discussie over ZL nr. 1, het eerste Zeeuws Jaarboek. 'Dit jaarboek is volkomen overbodig,' zei A. 'Het gaat over van alles en nog wat, dus over niks. Het voegt niets wezenlijks toe aan de stroom bestaande Zeeuwse periodieken. Het is vlees noch vis.' 'Fout,' antwoordde B. 'Het is het enige jaarboek dat zich op heel Zeeland richt, en niet op één eiland of een ander Zeeuws deelgebied. Dat is uniek. Ook beperkt het boek zich niet tot één vakgebied, maar wil alle aspecten van de huidige Zeeuwse samenleving aan bod laten komen. Ook dat is uniek. Wie heeft er gelijk? De klant uiteraard, die het Jaarboek al of niet gaat kopen. Stichting NRI, i.e. hoofdredacteur Kees Bos, heeft in elk geval blijk gegeven van ondernemings lust met dit initiatief. ZL 1 is in de plaats gekomen van Walacria, de Kroniek van Walcheren waarvan acht delen zijn verschenen. De vooral heemkundige en historische formule van Walacria is zoals gezegd flink uitgebreid. De verschijning van ZL, eind oktober, werd voorafgegaan door een folder met een aanzienlijk PR-gehalte, waarin de inhoud van het Jaarboek al breed werd aangeprezen. Aan bekwame auteurs ontbreekt het zeker niet. Een greep. Landschapsarchitect Jan Willem Bosch schrijft over de Zak van Zuid-Beveland, Kees Bos over tien jaar Hogeschool Zeeland en over de merkwaardige industrieel Jo den Herder. Huib Eversdijk behandelt de waterschapsfusie, actueel in Zeeuws- Vlaanderen, terwijl minder prozaïsche wegen worden gevolgd in 'Onderweg', een collage van foto's van Wim Riemens met dagboekaantekeningen en poëzie van 3 5

Nehalennia | 1997 | | pagina 37