Zeeland gebracht, zowel op kaart, in geschrifte als op CD-ROM. Met hulp van oud-provinciaal archeoloog dr. R. M. van Heeringen Geologische kaarten van Geological maps of Holoceen Halocene heeft geoloog drs. P. Vos Zeeland van onder tot boven een gezicht gegeven. Een indrukwekkend staaltje van vakmanschap. De gegevens zijn niet alleen van belang voor archeologen en historici, maar ook voor mensen en instanties die betrokken zijn bij bodem- en infrastructurele werken - zoals de Westerscheldetunnel aanleg van gasleidingen, het uitvoeren van bodemsaneringen, dijkverzwaringen en noem maar op. In een volgende fase zal Zeeland tot een nog grotere diepte worden onderzocht. Waar de 'bodem' van Zeeland ligt? Misschien op de botte toppen van het Brabants massief, zo'n 350 meter onder onze voeten? Voor de archeologie is dit nauwelijks meer interessant. Voorlopig nemen we genoegen met de nu voorliggende aanvulling op onze kermis van Zeeland. En een genoegen is het zeker. Robert Jan Swiers Ronald P. de Graaf, Oorlog om Holland 1000-1375 (Hilversum: Verloren, 1996). 494 biz., afbn., lit. opg., regs. ISBN 90- 6550-278-5. Prijs 69,-. Vorig jaar verscheen als deel XXXVIII van de serie Middeleeuwse studies en bronnen bij uitgeverij Verloren het boek Oorlog om Holland 1000-1375. Het betreft de handelseditie van het proefschrift van de mediëvist Ronald de Graaf. Waarom de periode 1000-1375? De Graaf geeft aan dat de Viking-aanvallen in de loop van de 10de eeuw afnamen en dat je eigenlijk vóór de 12de eeuw ook niet echt van 'Holland' kunt spreken. Vandaar 1000 als beginjaar. 'De motivatie om de periode rond het jaar 1375 te beëindigen, is dat een aantal conflicten tot een einde was gebracht en dat er ingrijpende sociaal-economische en militair-techno logische veranderingsprocessen optraden, die een logische cesuur boden.(blz. 22). Het boek is strak opgebouwd. Er zijn twee inleidende hoofdstukken: 'Grand strategy en de historische actualiteit' - N.B. grand strategy is politieke strategie, alsmede het algemeen strategisch beleid van een land of coalitie, met betrekking tot politieke, geografische en sociaal-economische ontwikkelingen', uit: 'Glossarium van enkele militaire begrippen', blz. 15) - en 'Het graafschap en de oorlogvoering', waarin allerlei wetenswaardige gegevens over de middeleeuwse oorlogvoering zijn opgenomen - zie bijvoorbeeld de afbeeldingen van middeleeuwse artillerie op blz. 50 -. Hierna volgen 'De Stichtse conflicten 1: tot 1342', 'De Stichtse conflicten II: 1342-1375', 'Het conflict Zeeland bewester Schelde (1012-1323)', 'De Westfriese guerilla 1133-1297', 'Amfibische oorlogvoering, logistiek en 39

Nehalennia | 1997 | | pagina 41