(13) Gillis Kruukje, dronk z'n borreltje uit een stenen kruik. Kriet, de molenaar, schreef met krijt op de balk in de molen, de afname per klant. Jan Pinne, schoenmaker, 'pinne' was de leest. Filo Flap, postbode, kreeg bijnaam naar gelijknamig stripverhaal in 'De Leeuw'. Pipa, leider van de plaatselijke jongelingsvereniging. Keesje van de Wet, zoon van een 'voorlezer' in een zeer conservatieve kerk. Zijn vader las 's zondags de Tien Geboden voor in de kerk. Keesje de kattedööper, had strenge kerkelijke achtergrond, speelde vroeger met dito vriendje (die later dominee werd) bie de vaete. Aan de waterkant doopten ze jonge katjes. Merien Keenis, schreef vroeger op de lagere school 'Keenis der natuur in plaats van kennis der natuur. Jan Polletiek, iemand die de politieke ontwikkelingen volgde. Ook voor Kats ontvingen we een serie bijnamen, maar deze zijn nog onder embargo. Niettemin onze hartelijke dan Bij verschillende inzenden waren nog woorden en uitdrukkingen toegevoegd. Deze zullen we in komende vragenlijsten verwerken. Mw.L.J. Bienefelt-Polderman uit Goes zond nog enige recepten voor het bereiden van bier van omstreeks 1880, afkomstig uit Renessse: A.l bord geschoten gerst, 2 kopjes koffie, 5 lepels bruine suiker, 1/2 lepel zout, 1 lepel peekoffie, 8 liter water. Een half uur laten koken, als het koud is 2 cent gist er door. B. 1 1/2 pond gerst, 5 liter water, 3 lepels bruine suiker, 1/2 lepel peekoffie, 1 kopje hop, een half uur koken, als het koud is wat gist er door. De recepten lijken ons zeker de moeite waard om eens te proberen. Waar het dialectonderzoek al niet toe leiden kan. Als het maar niet gaat als met het gezegde van Kees Geus: 'den eis is bier, mae den uutspraek is waeter' J.H. Kluiver 5 6

Nehalennia | 1997 | | pagina 58