OVER BOEKEN Frank de Klerk, Arend Hijner, een impressionist in het Wemeldinge van 1900 (Goes: Museum voor Zuid- en Noord- Beveland, 1997). 16blz.,afbn. Verkrijgbaar bij het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland. Prijs ƒ7,50. Peter Sijnke, Oud Middelburg vanuit de lucht (Hoogeveen: Slingenberg b.v., 1997). Geen ISBN. Prijs ƒ24,95. Verkrijgbaar bij de filialen van Boeken Voordeel, o.a. in Middelburg. ZL, Zeeuws Jaarboek dl. 1 (Middelburg: Stichting NR1, 1997). 232 blz. Bijdragen van Jan Willem Bosch, Kees Bos, Carlo Heip, Marten Hemminga, Lucas Stal, Huib Eversdijk, Wim Riemens, Andreas Oosthoek, Cor van de Poel, Ad van Dijk, Frans L. van den Brande, Siard Dwarshuis, Ben Zielschot. ISBN 90-72146- 32-8. Prijs 39,90. Van 20 september tot en met 15 november toonde het Goese museum werken van de schilder Arend Hijner. Hijner behoorde tot de Haagse school en wordt tot de impres sionisten gerekend. Tussen 1895 en 1900 woonde hij in Wemeldinge, waar hij allerlei Zeeuwse beelden vastlegde: land-leven, portretten, optochten enzovoort. Het portret 'Coba van 't mooie zonnetje' leverde Hijner internationale prijzen op. Het werk toont een oude vrouw die tegen de zon inkijkt. Zij gold in Hijners tijd als het 'nieuwsblad' van de hele streek. Na zijn vertrek vestigde Arend Hijner zich in Best (Noord-Brabant), waar hij nog vele jaren gestaag doorwerkte. Museumdirecteur Frank de Klerk schreef een aantrekkelijk vormgegeven brochure over Hijner. Het boekje volgt het leven en werk van de schilder, is voorzien van een notenapparaat en bevat naast zwart-witafbeeldingen een tiental mooi uitgevoerde kleurenreproducties van werken van de 'Wemeldingse' schilder, die door de expositie en het boekje op sympathieke wijze uit de vergetelheid is gehaald. De Klerk tekent Hijner als een tamelijk traditionele schilder, die wel wat van de actuele stromingen meepikte maar voornamelijk zijn eigen weg ging. Hij was niet van impulsiviteit en excentrieke trekjes ontbloot: 'In de familie gaat het verhaal, dat bij Hijner opeens het plan kon ontstaan om een tentoonstelling in het buitenland te bezoeken. Hij vroeg dan zijn dochter Jenneke zich netjes te kleden, nam een grote stopfles met rijksdaalders uit de kast en getweeën gingen ze naar het station. Daar sloeg hij de fles kapot en betaalde met een deel van de inhoud de treinreis naar bijvoorbeeld Berlijn. Oud Middelburg vanuit de lucht, een boek met 22 luchtfoto's in zwart-wit van KLM Aerocarto, laat ons zweven boven het steeds veranderend stadsbeeld van Middelburg. 34

Nehalennia | 1997 | | pagina 36