gemeenteveldwachter maximaal 10 emmers water per gezin per dag kopen bij de Walcherse waterleiding. Een eigen buizennet werd in 1930 geopend en pas in 1965 sloot Borssele zich aan bij de Waterleiding Maatschappij Zuid-Beveland (pp. 16-17). Dat water vaak tot de verbeelding sprak bewijzen de vele volksverhalen over geneeskrachtige bronnen en boze waterduivels (pp. 30-33). Het oppervlaktewater in Zeeland werd gebruikt voor het vervoer van goederen, mensen en dieren. De vele overzetveren die de provincie vroeger kende getuigen daarvan. Alles wat je kunt bedenken werd vervoerd tegen een vooraf vastgestelde prijs. Zo regelde een Middelburgse ordonnantie uit 1666 dat het vervoer van een dominee net zoveel kostte als dat van een lam. Voor het vervoer van een mager varken moest drie keer zoveel worden betaald (pp. 37-39). Een voorbeeld van het gebruik van het alom tegenwoordige water als verdedigingsmiddel ligt bij velen nog goed in het geheugen: de inundatie van Walcheren in 1944 (pp. 89-92). Plaatsen waar nog sporen van de in het boekje behandelde onderwerpen te zien zijn, zijn in de tekst gecursiveerd. Zilt en Zoet is rijk geïllustreerd met onder meer enkele tekeningen van Kelvin Wilson, die ook werk leverde voor de andere cultuurhistorische uitgaven van de provincie. Het is overigens het tweede deel uit een serie over water. Van dezelfde auteur verscheen in 1996 Zeeuwen te water. Sporen uit een maritiem verleden en een derde uitgave over water is in voorbereiding. Afgezien van een paar zetfoutjes en de niet helemaal consequent doorgevoerde typografie van de hoofdstukkenindeling, is het een mooi, vlot leesbaar boekje geworden met vele wetenswaardigheden over iets waar we elke dag mee worden geconfronteerd: water. Anneke van Waarden-Koets Ons Zeeland 1927. Zeeland CD-Rom, met in woord en beeld: dorpen en steden, landbouw, visserij, industrie en verkeer, feestelijkheden en folklore en nog tal van facetten van het dagelijks leven (Goes: De Koperen Tuin/Ad Weststrate, 1997). Prijs ƒ24,95. 'Over boeken' heet deze rubriek, maar de CD-ROM die Ad Weststrate in navolging van zijn vorige werkstuk Zeeland in prentbriefkaarten heeft samengesteld, hoort toch duidelijk tot haar aandachtsgebied. Ons Zeeland 1927 is de eerste van een reeks CD-ROM's die het bekende tijdschrift van dezelfde naam, dat verscheen tussen 1926 en 1940/41, zal ontsluiten voor het aangebroken digitale tijdperk. Dit eerste schijfje bevat al bijna duizend foto's en honderden reportages en artikelen uit de 12

Nehalennia | 1998 | | pagina 14