jaargang 1927. Tal van facetten van Zeeuwse topografie, dagelijks leven, landbouw, visserij, industrie, vrijetijdsbesteding enz. enz. kunnen op het computerscherm worden beleefd of herbeleefd. Weststrate droeg zelf nog een flink stuk bij over de geschiedenis van het blad Ons Zeeland. Hoewel het manoeuvreren tussen alle mogelijkheden die deze CD-ROM biedt niet steeds even perfect is geregeld, is Ons Zeeland 1927 toch een grote aanwinst voor belangstellenden in de documentatie van het Zeeuws verleden. Behalve voordelen als gigantische kwantiteit en zoekmogelijkheden op woord (let op de oude spelling!) kleven er natuurlijk ook nadelen aan het fenomeen CD-ROM. Om bij de informatie te komen moet je jezelf aan een apparaat, de computer, kluisteren. Bovendien neem je kennis van 'blote', ongestructureerde hompen informatie. De meerwaarde van een boek, namelijk de aanwezigheid van een 'verhaal' of auctoriale constructie, ontbreekt geheel. De gebruiker moet zijn eigen lijn door de zeer uitgebreide stof trekken, en het gevaar van een doelloos hak-op-tak is dan ver van denkbeeldig. Zelf zie ik zo'n CD-ROM dan ook vooral als instrument: je kunt teksten voor hergebruik sorteren, kopiëren en in een ander bestand plakken; ook de foto's kun je overladen naar een ander bestand, of bewerken in een grafisch programma. De mogelijkheden zijn legio. Niet lui achterover hangen met het boek, maar aan het werk met de CD-ROM! J.A. Trimpe Burger, De Romeinen in Zeeland. Onder de hoede van Nehalennia (Middelburg: Provincie Zeeland, 1997). 68 blz., afbn., lit.opg. ISBN 90-71565-50-5. Prijs ƒ7,50. Ondanks onheilspellende voortekenen verscheen toch nog een publieksboekje over de Romeinen in Zeeland naar aanleiding van de Nehalennia-tentoonstelling in het Zeeuws Museum. Die expositie werd geopend in juli 1997 en het boekje verscheen wegens diverse omstandigheden pas in oktober. Beter laat dan nooit; zonder de bereidwilligheid van oud-provinciaal archeoloog Jan Trimpe Burger was er nog steeds geen Romeinenboekje geweest. Evenals het deeltje over de Zeeuwse prehistorie van Hans Jongepier en andere afleveringen in deze cultuurhistorische reeks van de provincie Zeeland, voorziet De Romeinen in Zeeland zeker in een behoefte. Niet eerder immers is een algemeen verhaal over de Romeinse Tijd in onze provincie (met een afdeling gewijd aan de 'Zeeuwse' godin Nehalennia) als afzonderlijk boekje verschenen. In De Romeinen in Zeeland komen de meest uiteenlopende aspecten van die periode aan bod, terwijl de tekst wordt ondersteund door een vracht illustraties. Een Begrippenlijst schiet de op dit terrein onwennige lezer te hulp, terwijl een literatuuropgave de tot verdieping geprikkelden de weg wijst. Deze literatuuropgave bevat overigens meer oudere dan recente publicaties. De bindwijze van De Romeinen in Zeeland is niet berekend op minder delicate 13

Nehalennia | 1998 | | pagina 15