behandeling. Een aantal exemplaren van de oplage valt snel uit elkaar, zo is vernomen en ervaren. In de afdeling 'De inheemse godin Nehalennia' besteedt Trimpe Burger ook aandacht aan de sportduiker Valster, die veel Nehalennia-materiaal uit de Oosterschelde heeft opgebracht. 'Doordat Valster de plaatsen van zijn duikingen zeer nauwkeurig heeft vastgelegd door middel van een modern navigatiesysteem, is er beduidend meer bekend geworden over het tempelterrein en de vroegere bewoning in de naaste omgeving' (blz. 59). Dat zijn verheugende resultaten. Nu de deponering van deze belangrijke gegevens nog? Gert Groenleer, In veilige haven. Joodse onderduikers in Colijnsplaat, 1942-1944 (Vlissingen: Uitgeverij ADZ, 1997). 64 blz., afbn., bronnen- en lit.opg. ISBN 90- 72838-20-3. Prijs ƒ14,95. Deze publicatie was de bijdrage van Uitgeverij ADZ aan de jongstleden Week van het Zeeuwse boek (november 1997). Een opmerkelijke bijdrage, want gewijd aan een tot nu toe wat onderbelicht aspect van de recente Zeeuwse geschiedenis. Zomer 1942 probeerden vele joden door het grimmiger worden van de jodenvervolging een goed heenkomen te vinden. De familie Polak vond een onderduikadres in het Noord-Bevelandse Colijnsplaat, bij de familie Groenleer aan de West-Achterweg. Tot de bevrijding van Noord-Beveland in november 1944 bleven de Polaks daar. Nadien keerden ze terug naar Middelburg, getekend door de achterliggende bange jaren, maar ook met de herinnering aan het langdurige blijk van menslievendheid van de familie Groenleer. Auteur Gert Groenleer is een telg van deze Noord-Bevelandse familie. Een kleinzoon van het echtpaar dat de familie Polak onderdak bood, om precies te zijn. In zijn verantwoording van het met veel foto's en andere afbeeldingen van documentair belang verrijkte boekje schrijft hij: 'Ik draag dit boekje op aan mijn dochters van zestien en dertien. Anne Frank kennen zij al lang. Ik spreek de hoop uit dat zij - en vele anderen - In veilige haven zullen lezen en zo iets zullen bijleren over de donkere jaren van nazidom en jodenhaat. Opdat wij niet vergeten.' Daaraan valt weinig toe te voegen of af te dingen. Meer volgens politiek-correcte confectiesnit is naar mijn smaak het voorwoord van M.L. Everaers, burgemeester van de gemeente Noord-Beveland. 'Het boekje laat ook de jeugd zien hoe nog dagelijks stelling kan worden genomen tegen discriminatie en vooroordeel.' Vandaar de verspreiding van het werkje op Noord-Bevelandse basisscholen, aldus Everaers. Geschiedenis in dienst van de actualiteit. Daar is op zich niets tegen, maar de woorden van Everaers klinken voor mij wat 'gesmeerd' en 14

Nehalennia | 1998 | | pagina 16