MEDEDELINGEN VAN DE WERKGROEP HISTORIE EN ARCHEOLOGIE Voordracht over de Zeeuwse posterijen Op maandagavond 20 april 1998 organiseert de Werkgroep Historie en Archeologie in de serie voordrachten lopend onderzoek een lezing over de Zeeuwse posterijen. Op deze avond zal de heer C.F. de Baar aan de hand van dia's ingaan op zijn onderzoek naar het postvervoer in Zeeland onder de titel De brievenposterij in het gewest Zeeland tot de Franse tijd. De postverbindingen werden in hoge mate bepaald door de mogelijkheden voor postvervoer, maar ook door de bestuurlijke en politieke situatie. In dat opzicht heeft het gewest Zeeland binnen de Republiek een specifieke ontwikkeling doorgemaakt, vooral veroorzaakt door de dominante positie van Middelburg en de naijver tussen Middelburg en Vlissingen. De postmeesters Van Rlree uit Middelburg en Lambrechtsen uit Vlissingen probeerden bijvoorbeeld voortdurend elkaar buiten spel te zetten. Door bestudering van de voor- en achterzijden van brieven uit de periode 1580-1810 in archieven in Zeeland, West- Brabant, Holland en Vlaanderen heeft de heer De Baar de postale ontwikkeling van Zeeland kunnen reconstrueren. Hij publiceerde hierover reeds artikelen in Posthistoroma en Den Spiegel en in 1996 verscheen van zijn hand De Zeeuwsche Landpost. 'Een generale Posterij voor de Zeeuwsche steden(besproken in Nehalennia nr 112, p. 25). In een diapresentatie zal hij dit nog relatief onbekende aspect van de Zeeuwse historie tonen en toelichten. Zoals bekend zijn de voordrachten lopend onderzoek bedoeld om onderzoekers met het publiek over hun historisch onderzoeksproject van gedachten te laten wisselen. Tijdens de bijeenkomst zal het publiek dan ook ruime gelegenheid hebben voor vragen, opmerkingen, suggesties en discussie, leder die geïnteresseerd is in dit aspect van de Zeeuwse historie wordt verwacht op maandag 20 april om 20.00 uur in Huize 's-Hertogenbosch, Vlasmarkt 49 te Middelburg. De toegang is gratis. ZEEUWS MUSEUM 't Winkeltje Sinds december 1996 beheren de Vrienden van het Zeeuws Museum te Middelburg de museumwinkel 't Winkeltje in de kelder onder de entreehal. Sinds zij dit doen is de omzet meer dan verdubbeld. Voor elke beurs zijn er aparte geschenken, kunstkaarten en boeken te koop. Voor werken van Zeeuwse kunstenaars kunt u ook in de winkel terecht. Een grote groep vrijwilligers zorgt ervoor dat de winkel dagelijks open is. Uit de opbrengst hebben de Vrienden onlangs een bijzondere armband gekocht die dateert uit de eerste eeuw voor Christus. Zij hebben deze armband geschonken aan het museum. 't Winkeltje is gratis te bezoeken tijdens de openingstijden van het Zeeuws Museum: maandag t/m zaterdag van 11.00 - 17.00 uur. Zon- en feestdagen van 12.00 - 17.00 uur. Nieuw adres Bureau Museumconsulent Het Bureau is in beweging. Dat geldt niet alleen het werk maar ook de werkplek. Het bureau gaat namelijk verhuizen. Met ingang van 2 maart 1998 wordt een andere kantoorruimte betrokken. Aan een lange periode van samenwoning met het Zeeuws Museum komt een einde. In de nieuwe huisvesting beschikt het Bureau over meer ruimte. Ruimte waarin ook plaats is voor samenwoning en -werking met nieuwe partners: het Zeeuws Tijdschrift en de Werkgroep Industriële Archeologie Zeeland. De nieuwe huisvesting bevindt zich op een flinke steenworp afstand van de oude. Wie de Korte Burg uitloopt in de richting van het 16

Nehalennia | 1998 | | pagina 18