MEDEDELINGEN ZEEUWSCHE VEREENIGING VOOR DIALECTONDERZOEK Aehterankommertjes Zoals in de vorige aflevering van Nehaiennia werd meegedeeld, zouden we nader aandacht besteden aan Aehterankommertjes van Bei Cok. Dit boek bevat 14 korte verhalen die allemaal in het dialect van Kruiningen zijn geschreven. De bundel begint met In vroeger tied op 't land, daarin wordt het landleven op de akker in vroeger dagen beschreven. Heel aardig is het sfeervolle Zeumerochtend waarin een tochtje langs de Westerschelde wordt gedaan. Ook het reisje naar de Ardennen is aardig om te lezen. De bundel wordt afgesloten met het gedicht Uutepetuut, dat als ondertitel heeft: 't jaer is uut. De laatste strofe daarvan geven we hieronder weer: M' èn êêl wat kalenders versleten december is noe naêbie klaêr 'n Veruutzicht om lekker te eten Wan 't is wee a naê ouwejaêr Me open nog ienkele jaêren Gezond en ok elder te zien A 't anders is mö me 't anvaêren Toet kommende jaêre. (Misschien?) Bei Cok: Aehterankommertjes, Kruiningen 1997. ISBN 90.70697.15.7. Prijs: ƒ14,95. Wij ontvingen van de heer A.A.de Vlieger uit Breskens een ingezonden stuk. De heer De Vlieger is jarenlang bakker geweest in Breskens en schrijft over zijn vak. Aanleiding van dit epistel is een vragenlijst uit de reeks van het Woordenboek van de Vlaamse Dialekten, die de heer De Vlieger met veel enthousiasme invulde. Toen was het warme vuur bij hem ontstoken. Hij meende dat er eigenlijk nog meer te vertellen was over zijn vak, dan er in de vragenlijst werd gevraagd. In de bakkerieë 'k Gaon judder 's 'n kêê vertellen 'oe a vroeger gebakken wier bie den bakker. Jao, 't is te zeggen, zöö a 't in de dertiger jaoren was ee. Wan zelf bin 'k van 1921. Mien ouwers 'èn in 1922 'n 'uus laoten verbouwen, zöödat 'r 'n wienkel was en 'n bakkerieë. Ze 'aon zöögenaomd vroeger ingebroken. D'r kwam 'n 'outoven. Mee d'and wiert 'r nog gekeejt en 't bróód wier rond gebakken op de stêênen vloer van d'oven. Dan zat er nog we 'n bitje wa 'outskolen an 't bróód, rnao da bróód ee, was vrêêd lekker. In 't begin 'aon ze nog nie vee kalanten. Da most nog wa groeien ee. Af en toe kêê wa koeken of rezienebrööd, eierkoeken en zöö noe en dan 's wa taortjes of taorten. Die kosten de ménsen dan zelve sniejen zó gróót as ze 't zelf wouwen èn ee. 't Was toen echt we zwaor labeuren. Dao deu gieng m'n vaoder vèrkes 'ouwen vo 'n ccntjebie te kriegen, ee. Da was dan in d'êêste jaoren allêênig mao 'óór. 'n Jaor of tiene vèder 'èn ze 'n Belgse 'êêtwaoteroven laoten zetten. Toen was 't nie mêê slepen mee 'outmusters, noe wier'n 't kolen, 't Wier we properder en 't was minder stuven ook. d' Er was ook 'n knechtje bie gekommen, wan 't wier toen almaor beterder, gelukkig. Dao kwaomen mêêr kalanten bie uut d'n buten, zóóas boeren en èrbeiers, zöö zeien ze da vroeger ee. d'Er kwam 'n knêêmesien en 'n verdêêler om 30 stikjes t'èn voo de koeken en beschuut. Die wogen zööwa 'n 'alf onse dan. 'n Spikkelaismesiene, en zó most 't gaon ee? Dao wier begonnen mee beschuut te bakken. Dao was vee wérk an. Dao mosten vee eiers in; da was voo de broosheid. Onder de doppen wieren de bolletjes 19

Nehalennia | 1998 | | pagina 21