applaus, waarna we een rasechte Koewachtenaar hoorden zeggen: Bij ons gebeurt er nog eens wat, ee manneke De verloren zoon In de herfst van 1996 werden we benaderd door het P.J. Meertens-Instituut uit Amsterdam, met het verzoek mee te willen werken aan het project van De verloren zoon. Honderd jaar geleden was dit verhaal in een aantal Zeeuwse plaatsen op schrift gesteld, in dialect. Nu wilden de Amsterdamse onderzoekers dit herhalen om te zien in hoeverre de twee teksten van elkaar afweken. Eén van die plaatsen was Kruiningen. De heer Bei Cok stelde zijn inzending beschikbaar en we laten die hier volgen. DE VERLOREN ZEUNE 11 En ie zei: Iemand 'aa twi zeunen, 12 Den jongsten van ulder zei tegen z'n vader: Vader, geef mien het dêêl van oans vermogen dat a mien toekomt. En ie verdêêlde et bezit onder ulder. 13 En weinig daêgen laêter maêkte de jongste zeune alles te gelde en gieng op reize ni een var land, wi ie z'n vermogen verkwistte in een leven van overdaêd. 14 Toen ie der alles deurebrocht 'aa, kwam ter een zwaêre 'oengersnöod over dat land en ie begon gebrek te lieën. 15 En ie trok ter op uut en droeng z'n eigen op an êên van de burgers van dat land en die stierde 'um ni et veld om verkens te wachen. 16 En ie wou gaêrne z'n buuk vol eten mie schellen, die de verkens atten, mè gin méns gaf ze 'um. 17Toen kwam ie tot z'n eigen en zei: 'Oevee daggelders van mien vader 'èn d'r brööd in overvloed en ik kom 'ier om van den 'oenger. 18 Ik za opriezen en ni m'n vader gaên en tegen um zèn: Vader, ik ezondigd tegen d'n 'emel en voe joe. 79 Ik bin nie mi waêrd je zeune te 'êêten; stel mien geliek mie êên van je daggelders. 20 En ie stoeng op en goeng ni z'n vader vrom. En toen atten nog varre wig was, zag z'n vader um en wier mie ontfermienge bewogen. En ie liep 'um tegemoete, viel um om z'n 'als en kuste 'um. 21 En de zeune zei tegen um: Vader ik ezondigd tegen den 'emel en voe joe, ik bin nie mi waêrd je zeune te 'êêten. 22 Mè de vader zei tegen z'n slaven: Brieng gauw 'et beste klêêd 'ier en doe 'et an, doe um ok een rienk an z'n 'and en schoenen an z'n voeten. 23 En 'aêl ut gemeste kalf en slecht 'et en litten me un fêêstmaêl 'èn. 24 Wan mien zeune 'ier was dööd en is wee levend eworren, ie was verloren en is evonnen.En ze begonnen fêêst te vieren. 25 Z'n ouwste zeune was op 'et land en toen 'ie kort bie 'uus kwam 'öörde ie meziek en dansen. 26 En ie riep êên van de knechten en vroeg wat a ter te doen was. 27 Die zei tegen um: Je broer is vrom ekommen en je vader ei 'et gemeste kalf litten slachten, om a ie um gezond en wel t'rug 'ei. 28 Mè ie wier kwaêd en wou ni ni binnen gaên.Toen kwam z'n vader ni buten en droeng bie um an. 26

Nehalennia | 1998 | | pagina 28