BEANTWOORDING VRAGENLIJST 11, September 1997 Historische woorden DE BRUNE III. Op vragenlijst 11 mochten we 56 inzendingen terugontvangen, waarvoor onze hartelijke dank. Nog steeds is er een zekere onevenredigheid in de beantwoording per regio: voor Walcheren ontvingen we 6 lijsten, de Bevelanden 21, Schouwen-Duiveland 5, Tholen 8 en Goeree- Overflakkee 2. We herhalen daarom de oproep om voor Walcheren, Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee kennissen op te wekken om aan de beantwoording deel te nemen. Het resultaat stemt tot tevredenheid: een redelijk aantal historische woorden blijkt nog bekend te zijn en de vragen brengen telkens varianten en synoniemen aan de dag. 1. garstig: ranzig,muf. Bevestigd voor Bgk, Ha, Bsl, Grp, Hrh, Hkz, Nss, Odl, Rn, Wde, Wmd, Dsr, Nwk, Ow, Anl, Ovm, Scherp, Svn, Tin, Nvl, Wtk, Lam, Zdp, Ovs, Odp, Voorne-Putten. Andere schrijfwijze: gastig (Dob), uitgesproken als hastig. Ander woord rinzig (Osb) renzig (Kz). 2. flus: snel: Bevestigd voor Wmd. Ander woord schielijk (Dob, Ok,) flux (Kn, Ovm, Po, Svn, Gde, Tnz, Lam. achtereen (Cg) binnekurt (Cg). 3. Yvallige ouderdom: broze ouderdom. Bevestigd voor: Bsl, Hrh, Nss, Odl, Ks, Dsr, Po. Andere betekenis: ievallig: kou lijden (Rod) rillerig koud, huiverig (Ha), ziekelijk, krakkemikkig (Tin). Ander woord: brekelijk Rod). Andere samenstelling: ievallig weerkoud weer (Hrh, Hkz, Rtg, Rn, Wd, Wmd, Ier, Clp, Dsr, Ow, Ovm, Po, Svn, Tin, Gde) k voel me zó ievallig: ik voel me huiverig (Rtg). Verwante uitdrukking: ie luupt mee de dood in zen broek (Cg). 4. onderscheppen: onderbreken. Bevestigd voor Dob, Ha, Bsl, Rtg, Rs, Clp, Dsr, Ovm, Gde, Nvl, Tnz, Wtk, Cg, Odp. Andere betekenis: voorkomen (Osb). 5. viem: vuur, hitte. Niet bevestigd. Voor alle regio's vier opgegeven. Combinatie: vlerken steken: vuurtje stoken (Rz). 6. eveleens: eveneens. Bevestigd voor Po, Lam, Algemeen genoemd: net as, net éénder, ok. Voor Svn even zoo. Voor Lam al(s)mee. Voor Voorne-Putten alével. 7. hippelen: springen van een vogel ippeleBevestigd voor Dob, Ha, Hrh, Hkz, Wmd, Rs, Po, Gde, Rw, Lam. Ander woord: wuppele (Hrh, Odl) huppe, hippe (Hkz)sprienge Clp) ie spriengt as 'n aes (Ovm). Benaming: 'n ippeletip: iemand die huppelend loopt. 8. sevigheid: hevigheid. Bevestigd voor Wde. Ander woord: druzig (Ier). 9. hangel: haardijzer ('angel). Bevestigd voor Rod, Osb, Ha, Gde, Rw. Ander woord: aertuug (Bgk) aerdiesder (Ha, Rn, Clp, Dsr, Nvl, Wtk,) angeliesder Ha, Hrh) 'angel (Grp, Svn,) 'ange (Hrh) angiezer (Gde) koteroak (Cg) 't vierijzer (Lam). 10. wouw: roofvogel. Dit is een nog gangbare Nederlandse benaming, maar in Zeeland weinig gangbaar. Bevestigd voor Ha, Hkz, Rtg (voor de zeldzame rode en zwarte wouw) Nss, Dsr, Ow, Svn, Tnz, Wtk, Hd. Ander woord: steekveugel (Bsl, Grp, Hrh, Rn, Ier, Nwk). Voor Rn gemeld dat steekveugel een woord voor alle roofvogelsoorten is. Naar aanleiding van opgegeven: woutervent: vogelverschrikker. 11. verdistilleren: verknoeien. Bevestigd voor Hkz, Wmd, Ovm, Po, Gde, Rz. Ander woord verdisseleweren (Dob, Osb, Ok, Hkz, Clp, Svn, Zdp, Odp) verdistrewere (Rod) verdisselere (Rn) verbroddele (Hrh) verabbezakke (Hrh, Odl, Ier) versmosse (Ha, Hrh Dsr) verrinneweere (Hrh, Rs, Anl, Nvl) verringhelezeren (Lam) nae de mieter elpe (Rpl) verfrussen (Rn) verloengzen (Rn) verprutsen (Cg). Naar aanleiding hiervan opgegeven: distelaot armoedig, bouwvallig. 12. hinderste: achterste. Bevestigd voor Wmd, Rs. Voor Hrh opgegeven hinterste: het meest ver weg. Ander woord achterstik (Svn) achterend (Lam). 13. omleggen van een mes: ombuigen van de snede van een mes. Bevestigd voor Rod 't mes/ de snee is om) Ha (van een zeis) Bsl, Wmd, Dsr, Svn (de snee lei êêmae om) Svn dat mes is om) Tin, Gde, Voorne- Putten. 14. bezabbert: besmeurd. Bevestigd voor Wmd, Ovm, Po (besabbert). Ander woord verdefeld (Rod) bedumeld (Osb) beblubberl (Osb) besmoesterd (Rn) besmërt (Wde, Nvl) besmoezeld (Dsr) bekliederd (Svn) besmosi (Tnz) bemuusd (Cg) besmuisterd (Rz). 34

Nehalennia | 1998 | | pagina 36