Algemeen genoemd: driefzand. Uitdrukkingen: a. God betaelt alle weke niet, maer eens op 't eynde: aan het einde der tijden gerechtigheid: niet bevestigd. Verwante uitdrukking je loon lig boven (Hkz). b. Met reyntjes en kleyntjes leven: matig leven. Bevestigd voor Dsr. Naar aanleiding hiervan opgegeven: mee de raopjes in de pot. Mee wikke en weege deu 't leven (Ks) Botje bie botje doé (Dsr) c. Als 't gasthuys brandt ziet men wie de kreupele zijn: in nood komt alles uit. Bevestigd voor Dob, Ier. Voor Bgk en Osb, Kod en Ok het verwante gezegde genoemd: d'r bin je kent gêên krepele voo dat 't gastuus brandt. d. AI te heete sporen maeckt een peerd dempigh: te veel aansporingen werken averechts. Niet bevestigd. Verwante uitdrukking: nie te gek, daolik zet 'n z 'n kont tegen de kribbe (Hrh). e. Gelijk de prior is, zo zijn de kloosterlingen: voorbeeld doet volgen. Niet bevestigd. Verwante uitdrukking: zo baes, zo knecht (Hrh). Ge moet d'n duvel te vriend 'ouwen om in d'el te kommen (Kz) f. Grote bassers zijn geen bijters: blaffende honden bijten niet. Bevestigd voor Hrh, Ier, Wde, Wtk, Cg. Variant: Bassers bin meestal gêên bieters (Dob, Kod). Arde schreeuwers, klein van arte (Dsr). Laweiters zijn geen bijters (Zdp) g. Besneeuwde bergen kunnen groene valeien hebben: ouderdom is geen beletsel voor gezonde opvattingen. Niet bevestigd. Tenslotte nog de gemaakte opmerkingen. Jan Zwemer meldt dat het door hem genoemde melkkrukje met één poot niet een pikkel heet, maar een 'êênpikkel'. Naar aanleiding van vraag 33 meldt de heer Heiboer dat de term verzinken ook werd gebruikt voor het opnieuw galvaniseren van een ijzeren emmer. Het bovenste randje van de emmer noemde men het 'weirandje'. De heer Swenne vraagt zich af of de Zeeuwse dialecten al niet volledig in kaart zijn gebracht. Ons inziens bewijst alleen al de beantwoording van deze lijst dat dit voorlopig nog niet het geval is. Het is waar dat van deze historische woorden minder bekend is dan van meer courante woorden, maar de vraagstelling levert veel alternatieven op. Het voortgezet onderzoek na de verschijning van het Woordenboek van dr. Ghijsen heeft sinds 1964 zoveel aanvullingen opgeleverd dat een supplement ongeveer 500 pagina's zal omvatten. Het voortgezet onderzoek is en blijft dus zinvol. Het komt er wel op aan dat woorden en termen die aan verdwijnende beroepen zijn gebonden zo snel mogelijk worden geregistreerd. De heer Stoutjesdijk doet de suggestie om in bejaardenoorden langs te gaan en met de bewoners over dialect te spreken. Een goede suggestie, maar de Commissie voor het wetenschappelijk onderzoek is daartoe in verband met de voorbereiding van het Supplement niet toe in staat. Wij zullen de suggestie doorgeven aan de regionale commissies. Van de opgegeven woorden en uitdrukkingen voor komende vragenlijsten hebben we goede notitie genomen. U ziet ze te zijner tijd verschijnen. Zoals we in het december-nummer hebben gemeld, was de inzending aan bijnamen zo omvangrijk dat we deze per regio moeten afhandelen. In dit nummer treft u een opgave van bijnamen ingezonden voor de Bevelanden, waaronder weer vele karakteristieke typeringen. J.H. Kluiver 36

Nehalennia | 1998 | | pagina 38