DRIJVENDE DODEN Een archiefvondst Wijlen Comelis Sanderse, die regelmatig in Nehalennia publiceerde, zond de redactie vlak voor zijn overlijden een transcriptie van een ooggetuigeverslag van de stormvloed van 26 januari 1682. De originele brief bevindt zich in de Handschriftenverzameling van het Rijksarchief in Zeeland (inv.nr 875). Middelburg, afnnoj dfominjij 31 january 1682, Monsfieurj Arent Holbaretit, De mijne van 10 courant vinde nogh onbeantwoort. Sie deselve nogh met verlangen tegemoet alsmede om te weten hoe het met die hoge vloet daer al geweest is, die op maendagh ende woensdagh heeft geweest. 't Is sulcxs dat het hier seer door de lege straeten gevloyt heeft, 't geen bij menschen gedenken noyd heeft geweest, dogh wijnigh schaede veroorsaeckt. Maer het heeft de stat Vlissingen soo geraseert dat indien god de heer dat nogh eens soo quam aen te tasten, men naulijcx een gedenkteken daervan vinden sou. Want er sijn sulken gaten in de muuren, in de straeten, ja selfs in de kayen, dat men dat naulijks schrijven kan. 't Water heeft daer tot op de luyfens gestaen, al de kerken sijn daer onbruykbaer gemaekt, de graven neergestort, ja datmeer is, de doden sijn uyt de graven gewekt ende wegh gedreven op de kerkhoven, dat ik self gesien heb. De schade is onnoemelijk die daer geschiet is. Ende doen ben ik langs strange gegaen na Westcappel. Daer vond ik het langsheen seer sleght. Ik was er dingsdagh ende woensdagh. Daer was een tamelijke duyn nevens den dijk doorgevloeyd ende soo een groot gat gemaekt door 't gewelt van 't water. Ende 's nags doen ik daer stond vloeyde nogh een duyn wegh dogh tot groot geluk soo is dat al maer effen doorgevloeyd ende geen diepte gemaekt. Ende reeds soo werkt men seer aen een nieuwe Westcappelse dijk, daer ik ook (als volunteer) mijn beste toegedaen heb, soodat men meent dat geen nood meer heeft tenwaer god ons t'enemael wilde verdelgen. Eghter soo meent men of is seker dat in Walcheren nogh de minste schade is geschiet. Want de wilden oceaen heeft heel Zeiand door onnoemelijke schade gedaen, men seght van 40 polders of meer. Ende onder die soo sijn Oostduyvelant, Oosterlant, Kolijnsplaet, Stavenisse, Tholen, Saemslagh, der Neusch, Lillo ende soo voort, te langh om te schrijven. In 't lattt van der Goes wel 6 a 8 polders van geen geringe groote. Hier in dit land ook 3 polders, in 't St. Joosland verscheijden, an fin seer groote schade. De heer, hoop ik, wil ons vorder bewaeren ende ons sooniet t'eenemael verdelgen. 10

Nehalennia | 1998 | | pagina 12