OVER BOEKEN R.M. Rijkse (samenst. en inl.), De P.C. Boutens-collectie van de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg (Amsterdam: Schiphouwer en Brinkman, 1997). 217 blz., afbn., lit. opg., regs. ISBN 90-72872-19-3. Prijs: ƒ36,50. Pieter Cornelis Boutens werd in 1870 in Middelburg geboren en als Pieter Cornelis Bouters in de registers van de Burgerlijke Stand ingeschreven. Die vergissing werd later gecorrigeerd. Ook over zijn geboortehuis (Markt I 14) ontstond enige verwarring (zie onder 6.1 op blz. 126 van De P. C. Boutens-collectie van de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg)Dat huis sneuvelde overigens bij het bombardement van 1940. De jonge Boutens zette zijn eerste schreden op het literaire pad in de Middel burgse gymnasiastenvereniging 'Nihil Sine Labore'. Later zou hij uitgroeien tot een bekend literator, die er hooggestemde symbolische opvattingen op nahield. De elitaire dichter zou met afschuw gereageerd hebben op het afdrukken van zijn gedicht 'Het geheim' op een T-shirt, meent B. Peperkamp (blz. 8). Boutens liet zijn bundels vaak in fraaie bibliofiele uitgaven verschijnen. De grootste verzameling werken van en met betrekking tot P.C. Boutens bevindt zich in de Zeeuwse Bibliotheek. Ronald Rijkse, conservator oud bezit en bijzondere collecties van die biblio theek, heeft de Boutens-collectie nu op voorbeeldige wijze ontsloten. Na een inleiding over de collectie door Rijkse volgen hoofdstukken over leven en werk van Boutens (door B. Peperkamp) en over opdrachten in boeken uit de bibliotheek van Boutens (door M. Goud). Het grootste gedeelte van het onderhavige boek wordt ingenomen door een beredeneerde beschrijving van de Boutens-collectie door Ronald Rijkse. Dat de dichter P.C. Boutens weer de nodige belangstelling geniet moge blijken uit het feit dat er momenteel aan twee biografieën over hem gewerkt wordt. Zijn literaire nalatenschap is nu in brede zin toegankelijk gemaakt door De P. C. Boutens-collectie van de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg. Het boek werd op vrijdag 21 november 1997 gepresenteerd bij de opening van de tentoonstelling 'Daar is niet éen die eenzaam gaat als ik.Uit de nalatenschap van P.C. Boutens (Middelburg 1870 - Den Haag 1943)' in de Zeeuwse Bibliotheek. Peter Sijnke Jan J.B. Kuipers, Zilt en Zoet. Sporen van watergebruik in Zeeland (Middelburg: Provincie Zeeland, 1997). 100 blz., afbn., geografisch reg., lit.opg., adr.lijst. ISBN 90-71565-49-1. Prijs ƒ7,50. Zilt en Zoet. Sporen van watergebruik in Zeeland is de titel van een nieuw boekje in de reeks cultuurhistorische uitgaven van de provincie Zeeland. Zilt en Zoet belicht vele aspecten van water en de toepassingen ervan. Een interessant onderwerp. Immers, water is alom tegenwoordig in onze provincie. De auteur, Jan Kuipers, schrijft in een prettig leesbare stijl over water als levensmiddel, als verkeersmiddel en als verdedigingsmiddel Als we water uit de kraan gebruiken staan we er niet dagelijks bij stil dat dit nog niet eens zo lang geleden geen gemeengoed was. De gemeente Borssele bijvoorbeeld weigerde zich lange tijd aan te sluiten op het Zuid-Bevelandse net. Ook het hoge aantal tyfusgevallen in die gemeente leidde niet tot aansluiting. Nee, de Borsselse bevolking mocht onder toezicht van de

Nehalennia | 1998 | | pagina 13