BEANTWOORDING VRAGENLIJST 10: BIJNAMEN - JUNI 1997 2. Oostelijk Zuid-Beveland Van de vorige beantwoording is door vele lezers met genoegen kennis genomen. Ditmaal geven wij een een overzicht van de bijnamen voor verschillende plaatsen op Oostelijk Zuid-Beveland ingezonden. De inzenders blijven anoniem, maar dat is bij de beantwoording van de vragenlijsten eigenlijk altijd het geval. Wenieldinge Voor Wemeldinge ontvingen de volgende verwietnaemen: typerend spraakgebruik, Krien Kratis Kerwei, Klaas Tare. lichaamsbouw, Verkensvangertje, Apegatje, Ko Poat, Kee Kop, Menen Bil, Ma Bakkes, Joosje Poter (was klein van stuk). seksueel gedrag, Keesje Lui (deed z'n gulp open als vrouwen langs kwamen), dierennamen, Keesje Pleite, Joane Bok (was bokkig van karakter) Freek de Beer (had een dekbeer, mannetjesvarken in zijn bedrijf). beroep, Lau Lappe (kleermaker) Wullem Benne (mandemaker). levensmiddelen, Jantje Peetje, Toon Soep. uiterlijk, Ko Roos (zag rozig). (overige bijnamen) Toon de Moeper, Jaap Bijle, Jantje Mooi Weertje, Griete Puaat, Arjoan Bobba, Tureluut (dronkemansliedje), Kees van Klaas, Juweeltje ('n gröös wuufje) Jan Bolle ('n dikke vent), typerend verhaal, iemand gieng op visite toet 12 uren 's nachts. Bie 't wiggaen zei't 'n: Ak nog us komme, kom ik voe 'n êêlen aevond. Yerseke De heer Van der Endt schrijft: Mijn vader Johannes Dingenis van der Endt geb. 1.9.1893 - overleden 1957, zoon van Piet van der Endt werd aanvankelijk Jewannes van Pietje genoemd (de vader was een heel klein mannetje). Later kreeg mijn vader de verwietnaem Jewannes Trasbak Die kreeg hij omdat hij een keer zoek was en zijn moeder door heel de buurt riep: Johannes ligt in de trasbak (regenbak). Van een andere inzender ontvingen we de volgende namen: stopwoord, m'n Klompe, d'n Dubbelen (voe mien 'n dubbelen), karaktereigenschap, den Bier (riep enkel in het café 'Bier!', de Priester (een somber iemand). Kalf (it zuupt as 'n kalf). lichaamsbouw, d'n Breeën, d'n Dik in de latte, de Bulte, Scheef Niksje, de Witten, den Aap, de Tunne, den Langen, de Kinne. lichaamshouding, Reusje. seksueel gedrag, den Ingst. dierennamen, de Puut, d'n Ooievaer, de Mosse, de Rotte, de Muus, de Kaeter, de Pillik, de Wilden 'it. beroep, de Juun, Zak petaeten, de Panne, de Beier, Strekkas. lichamelijke gebreken, de Bulte, de Krommen. uiterlijk, de Vuurtoren, den Kaelen, de Nikker. Afzonderlijk opgegeven namen: de Bembem, de Boeie, de Schusser, de Mojo, 't lesdere verken ('n nors iemand) de Trasbak (zie hiervoor) de Nipper, de Lui, Slomme (sloom) de Zeiker (eindeloos kankeren) Punte, Krukel, Lehaye, d'n Witten (wit haar) Lokkie, de Schouwe (pijproker) de Blikken doomnie, de Schiete (zei altijd: krieg de schiete) Poote, d'n Dooien, de Vuuke, de Neuze, de Luppe, den Tiet, Paerebagge, de Puupe, Konte, Gruuspupe, Foepe, de Knorre, Keutje, Bosbeen, Lombok. Een tweede inzender voor Yerseke geeft nog de volgende bijzonderheden: herkomst 'Boele' was misschien de bijnaam van de nazaten van een deserteur van het Napoleontische leger, die uiteraard niet in de burgerlijke stand kon worden opgenomen. Spraakgebruik, Bevoebeld is van stopwoord tot bijnaam geworden. Eigenschappen, Jan Cent was beslist zeer zuinig. Lichaamsbouw, Kootje Kop en Konte was een zeer mismaakte schaapherder. Blijkbaar was men niet zo teerhartig. Lichaamshouding, de Bedachtzame tred had een karakteristieke manier van lopen. Dierennamen, algemeen bekende bijnaam in Yerseke was Poes voor een tak van de familie Pikaar, ter onderscheiding van 31

Nehalennia | 1998 | | pagina 33