Gert Groenleer, Rien Munters. Kees Tazelaar en Jan Zwemer, Het hek van de dam. Het verdwijnen van de boerensamenleving op Colijnsplaat (Vlissingen: Uitgeverij ADZ, 1998). 128 blz., afbeel dingen. bronnen- en literatuuropgaven. ISBN 90-72838-22-x. Prijs 24,95. Vier auteurs, een fotoredacteur en een linosnijder maakten een boek over Colijnsplaat. een 'dood gewoon dorp' dat zich de laatste tijd wel in publicitaire aandacht mag verheugen: in de vorige afle vering van Nehalennia werd het boek van Aad de Klerk over Colijnsplaat besproken, en nu weer deze publicatie van Uitgeverij ADZ. Waarom? Gert Groenleer, socioloog en archivaris in Veenendaal, maar geboren in Colijnsplaat, legt het allemaal uit in de 'Conclusie, verantwoording, dankwoord' achterin het boek. In 1988 werd een Werkgroep Geschiedschrijving Colijnsplaat opge richt 'om tien jaar later een boek te laten verschijnen over vier eeuwen Colijn.' Gaandeweg werd gekozen voor oriëntatie op de agrarische geschiedenis van het dorp in de twintigste eeuw. Heel de dorpssamenleving stond immers tot voor enkele decennia in het teken van de landbouw. Na een his torische plaatsbepaling door Groenleer, neemt deze auteur de bestuurlijke ontwikkelingen onder de loep. Kees Tazelaar behandelt de boeren- en middenstand, de armoede en het straatbeeld; Jan Zwemer laat uitvoerig zijn licht schijnen over de boerenarbeiders in 'Een boterham met tevreden heid'. Oud-hoofddocent sociologie aan de Landbouwuniversiteit Wageningen Rien Munters beschrijft 'Het einde van de boerenstand'. Het fotomateriaal (fotoredactie Gerard de Fouw) in het boek wordt afgewisseld met - ik geloof vooral komisch bedoelde - lino's van Kees van Gilst. Algemene indruk: Het hek van de dam is eerder een bundel met elkaar aanvullende, maar ook deels overlappende bijdragen, dan een werk met een hechte structuur. Het bevat niettemin een massa gegevens die verschillende belangstellingssferen (heemkunde, landbouwgeschiedenis, sociale geschiedenis e.d.) kunnen voeden. Een betere ontsluiting van al dat materiaal zou bij deze losse structuur gewaarborgd zijn met de opname van een register op zaken en personen, dat we nu helaas moeten missen. Jan Kuipers Philips van Mamix van Sint Aidegonde\ met bijdragen van Jan van Roey, Rudolf De Smet, Jan J.B. Kuipers, Henk Hendrikse, Leida C. J. Goldschmitz-Wielinga, Jaap F. P. Kottman, Ad Tramper en Ronald Rijkse; red. Inge Schoups en Arnold Wiggers (Antwerpen 1998). Hardcover, geb. 213 blz. ISBN 90-5325-103-0. Prijs 75,-. Repos ailleurs - de rust is elders. Dit was de lijfspreuk van Philips van Marnix van Sint Aldegonde. Zijn hele leven is hij altijd van de rust verwijderd gebleven, behoudens misschien de spaarzame jaren die hij heeft doorgebracht op zijn kasteel in West-Souburg. Maar, gelet op zijn uitvoerige cor respondentie, heeft hij de rust ook daar niet gevonden. Het boek dat onlangs over hem is versche nen naar aanleiding van zijn vierhonderdste sterfjaar, gaat in op de vele aspecten van de man, de tijd waarin hij leefde en het kasteel in West-Souburg dat hij enige jaren (tien) bewoonde. Achterwege blijft een goede karakterschets van Mamix. Misschien was een onderzoek door een goede psychoanalyticus een aardige toevoeging geweest. Alleen al Marnix' lijfspreuk maakt dat gerechtvaardigd. De verhalen die wèl in het boek staan, zijn over het algemeen prima te lezen. Bij een dergelijk boek ontkom je er niet aan dat het ene onderwerp je meer aanspreekt dan het andere, en dat geldt ook voor de schrijfstijl. Niet alle auteurs beheersen de pen even vaardig. Wie geïnte resseerd is in de geschiedenis van de diplomatie, de literatuur, de godsdienstkwesties, de Opstand in militaire zin (allemaal in relatie tot Marnix) en/of de oorsprong van het Wilhelmus, kan echter zijn hart ophalen. Ook het kasteel komt, zowel historisch als archeologisch, ruimschoots aan bod. 24

Nehalennia | 1999 | | pagina 28