geïnteresseerde wegwijs in het rijk gevarieerde Zeeuwse dialectlandschap. Nog vóór de presentatie ontvingen we tientallen enthousiaste reacties. Hartelijk dank daarvoor. WAT DE POST BRACHT Klankrijk De heer J. F. Stoutjesdijk uit Bennekom schreef ons een uitvoerige brief over woorden die achter mekaar uitgesproken, een merkwaardige klankeenheid vormen. Hij zegt: 'Jaren geleden hoorde ik de volgende klankeenheid van een nichtje uit Oud-Vosmeer: kankalankakan ik allang. Hij herin nert zich ook nog laemakettalaat maar, ik heb het al'. Deze dialectspelletjes waren vroeger meer in gebruik, maar moeten ongetwijfeld nog bekend zijn bij tal van onze lezers. Hoe zat dat in uw streek? Laat het ons weten. Loopoverzalf Dit is een soort groene olie, die gebruikt werd om de pijn te minderen, als men zich bezeerd had. De heer C. M. Bierens uit Lewedorp maakte ons attent op dit soort medicijn, zie WZD pag. 1061, onder het woord verzêêre. Wie kan ons meer inlichtingen geven over dit medicijn, dat destijds vermoedelijk in Kwadendamme bekend was? Laat het ons weten. Jodekèrke Dan besluit de heer Bierens zijn brief met een vraag over de uitdrukking onder no 44: As 't waer is, zienge ze in de Jodenkèrke. Deze uitdrukking komt niet voor in het ABN, meent hij. Wie kan er nog iets meer dan deze vermelding aan ons laten weten? Klaffe(r)sien Mevrouw Penning (Land van Axel) uit Den Haag vroeg ons inlichtingen over het woord klaffe(s)sien. We vinden dat op blz. 437 kol. A van ons Woordenboek. Mevrouw Penning vraagt naar de spreiding en herkomst van het woord. Op dit moment kunnen we daarop niet direct een ant woord geven, maar we hopen daar de volgende keer uitgebreid op terug te komen. Mevrouw Penning schreef ook een aardig verhaaltje bij deze vraag. D'r was eens een predikant, die bij een rondgang door de gemeente zei: Watje niet snapt, dat haal je maar uit de bijbel. Het gemeen telid had dat goed gehoord en ging ijverig aan de gang. Toen de dominee de volgende keer op bezoek kwam, had het desbetreffende gemeentelid alleen het klaffesien over Beste wensen Van de familie Engel Reinhoudt kwam er een fraaie kaart met een prachtig Zeeuws nieuwjaars gedicht, dat we de lezers niet onthouden. Rinus Willemsen 38

Nehalennia | 1999 | | pagina 42