De Van dei- Kloosters met hun walvis en een flink aantal betalende bezoekers. En bloc verlieten ze het kerkgebouw en gingen in een versnelde mars naar Burghsluis terug alwaar zij hun scheepjes snel zeilklaar maakten om de walvis te bergen. Nadat zij het dier tegen de dijk aangedrukt hadden, konden de belangstellenden tegen de prijs van een dubbeltje de vis bekijken, aldus het verslag, van J.P. van den Broecke. Van één van de Van der Kloosters, Kees Kluute, vertelde W.P de Vrieze uit Haamstede nog een markant verhaal, dat wij de lezers niet willen onthouden: Kees Kluute was an boord flienk ange- schoote in toe t'n doge nóód kreeg, deejen wat op 'n schip de gewoonte was, ie saste oover boord. Mar omdatten deu z'n toestand z'n roer nie goed rechte kon ouwe, kwam 't nie in zêê terechte mar in z'n lieslaezen. Toen riep 'n teegen z'n maos: 'Dienk terom da'k merrege nae Verton mot, want m'n laezen bin lèk. Over de Bouwkunst Dreister, Dit is un riengdurp dat êêl goed bewaerd is. Dur lei een gracht rond de kérke: een twêê- schepige 'allekèrke, 't ééste déél is gebouwd in de 14de eeuw in gewijd an Sint Adriaan. De zuud- kant in de toren is uut 't leste van de 14de eeuw. Vö de kèrkhervorming (1572) was 't un parochie kerk. Daerom is 't gebouw zö groot asje 't vergeliekt mit 't kleine durp. in un katholieke kérke was 't ur vee ruumte nodig vó 't ceremoniéél van de Eredienst (processie's). Ok kwaeme ier op 'eili-e daegen vee bedegangers vanuut andere plèkken. Vroeger was de kérke ok begraefplèkke. Dur bin dan ok nog 30 grafzerken in 't kóór in de wandelkèrke. In 1486 waeren dur zes priesters vó de bediening van 't altaer. Dur leit dan ok nog un altaerstêên in "t kóór (te erkenne an vuuf kruusjes). Tn de kérke wier an 't oostelijk dêêl van de zuudbeuk in de 18de eeuw een prachtige graftombe op'e richt. Op 'n verhoogde vloer achter een mooi smeediezeren ekken stae 't monument van Cornelis (1729) en Johan (1742) Ockerse. Johan (burgemêêster in ruste van Zuriksee) ei tat laeten oprichte mit de portretten van im in zien broer. Ok is 't er in de kelder mr. Pieter Mogge begraeve. Die was dun énigsten êrfgenaem van mr Johan Ockerse in Hêêr van Dreister in van Renisse. Ie was ebore in Zuriksee (29 december 1698) in ie was op 6 november 1756 esturve. Ie was nie etrouwd in boven dien êrg rieke. Ie oa in z'n testament ezet dat er vee geld nae Zuriksee most om dae een hoge schole te laete bouwen, 't Grafmonument ei 13200.- ekost. Boven de tombe is een beschildering 43

Nehalennia | 1999 | | pagina 47