an'ebrocht hêêl speciaal vó de 18de eeuw op een oute plafond mit allegorische voorstellingen. Van 1959 tot 1976 is de kérke êlegans gerestaureerd. Noe staet dae een kérke in volle stasie mit daerom de mooiste kèrkrienk van êêl Zêêland. Over de klederdrachten Op d' ostie 'Arbeid Adelt' bin ze a begonne mit aoles in gerêêdheid te bringen vó de trouwerie van Annebet van den Bout in Jewannes Goedegebure. An nichte Aogje in Rotterdam ei de boerinne gevraegd of atte zie in Annebet un nachtje magge komme slaepe, want dan ze mir tied de trouwjurk vo Annebet in vö dur eige uut te zoeke. Dur sieraeden kunne ze in de stad bie van der Biel bestelle. De tule vö de muste, drie éllen kant in da mooie boompje mit un pauwe d'r in. aode Annebet in d'r moeder 't aore jaer a op edae toen atte Bolijn uut Nieuwerkerke mit kanten an de deure kwam. Un oedje om op de muste te zette motte ze nog uutzoeke bie d' oedemaekster. In Rotterdam gae ze ok nog zes witte schort jes köpe vö de meisjes die atte bediene, da bin: Gerepie, Jannetje in vier vriendinnen. Over de visserij d' Overeid vaerdigde un wet uut die atte inieuw dat aolle zee- aermen van de Zeeuwse Delta aofeslote moste worre (de Deltawet). De Westerschelde in de Waeterwegt viele d'r buuten vanwege de scheepvaart in de gróte economische belangen die atte d'rmee saemegonge. Oevee begrip d'r was bie de mosselvisserie. betekende wé dat vö die mensen un grote klap zou weze! De Waddenzêê leverde nie genogt om de ganse mosselproductie op te vange. Êêrst wiere de Zandkreek, 'd Aeringvliet in de Grevelingen aofeslote in as leste d' Öösterschelde. Dit zou 't aol- lerergste weze want dan zou ok de mossel'andel verdwiene. D'r wier ard ezocht nae andere menie- ren om d' Öösterschelde zout 't ouwe. De voorzitter van 'Zevibel' dhr. A.L.S. Lockefeer ei t'r wrêêd ard vó 'evochte. Ie zei zelles: 'Ik worre pas zoete as d' Öösterschelde zout bluuft.' Ie eiter vee an bie'edroge dat de pijlerdam 'ekomme is. De veiligeid was vó mekaore in 't zoute milieu bleef bestae. Zeis is d' Öösterschelde beter 'eworre vö de mosselcultuur deu dat 't er kleinere strööm- sneleden kwaeme. D'r kwaeme di deu kleinere plèkken wae at noe mit succes mossels ekweekt oare in de mosselvisserie is êêl gelokkig dat so of'eloape is! Uit 'Luchtenburg, een hofstede onder Haamstede' Kosten, die er 'uuteboerd was, bleef tot in april 1887 met zijn gezin op d'ostie wonen. Op de 5e mei 1887 arriveerde de nieuwe pachter Roeland Steur met zijn echtgenote Anna Steur en de kinderen uit haar eerste huwelijk, de veertien jarige Willem, de tienjarige Martina en de achtja rige Marie de Vrieze vermoedelijk met een oude riemwaegen op Luchtenburg. Ze kwamen van een boerderij aan de Hoge Zoom te Renesse (nu Camping De Karavaan), waren met hun hele ebben en ouwen op de boerewaegen via Haamstede over de Zandweg, richting Kokkèreke (Koudekerke) gereden.Voor 't oefje De Tente, waar de familie M. Kloet-Noordhoek woonde, draaiden ze links af de lage onverharde modderige Striepheuleweg in en sebiet rechts of over de ijsselstênen eule. Dit was de doodlopende eveneens modderige en onverharde Luchtenburgseweg, die eerst een dikke Kleding van de bruid ca. 1880. 44

Nehalennia | 1999 | | pagina 48