MEDEDELINGEN VAN DE WERKGROEP HISTORIE EN ARCHEOLOGIE Lezing over de schilder Marinus van Revmerswale Op maandagavond 12 april 1999 organiseert de werkgroep de achttiende lezing in de serie 'voor drachten lopend onderzoek'. Dr. A. Mackor zal dan een inleiding houden over de schilder Marinus van Reymerswale, die leefde in de eerste helft van de zestiende eeuw. Over deze schilder is weinig bekend. Wel zijn van hem zo'n dertig tot veertig schilderijen overgeleverd waarop opvallend vaak documenten staan afgebeeld. De heer Mackor heeft getracht deze stukken te ontcijferen en heeft de hierin beschreven gebeurtenissen in de thans nog voorhanden zijnde archieven opgespoord. Door dit minutieus onderzoek ontstond langzaam een beter beeld van de schilder en zijn omgeving, de verdronken stad Reimerswaal. Marinus schilderde meestal financiële en juridische functionarissen (belastinginners, advocaten), kooplieden en kerkgeleerden, bezig met hun administratie in kantoor en studeerkamer of in over peinzing verzonken. De om hen heen liggende documenten zijn nauwkeurig weergegeven, waar door de schilderijen tevens archiefbronnen worden. Deze fragmentarische documenten zijn van financiële of juridische aard en deels afkomstig uit het verloren gegegane stadsarchief van Reimerswaal. Andere stukken hebben betrekking op rechtszaken van inwoners van Reimerswaal voor de Grote Raad van Mechelen of het Hof van Holland en Zeeland. Vrijwel alle in de afgebeel de stukken genoemde Reimerswalers heeft de heer Mackor in de archieven teruggevonden. Opmerkelijk blijft dat de schilder zelf nauwelijks in de archieven voorkomt. Hij moet rond 1490 in Reimerswaal zijn geboren. Van hem zijn slechts twee betrouwbare registraties bekend: inschrijvin gen als student in Leuven in 1504 en als schildersleerling in Antwerpen in 1509. Dit wijst op een dubbele opleiding en een dubbel beroep. Opmerkelijk is dat zijn gesigneerde en gedateerde schil derijen gemaakt zijn in de periode 1533-1545, dus na de Sint-Felixvloed van 1530 die van Reimerswaal een eilandje maakte dat steeds verder verarmde. Wel vond de heer Mackor in de archieven een aantal malen de naam van Marinus Bankhouders, die wellicht zijn alter ego is. Ook over het einde van zijn leven is niets met zekerheid bekend. In 1566 komt hij voor op een lijst van overleden kunstenaars, hetgeen juist lijkt. Waarschijnlijk onjuist is de identificatie van de schilder met de poorter Marinus Claijssen, 'geboren in Rommerswale', die in 1567 uit Middelburg wordt verbannen vanwege zijn betrokkenheid bij de Beeldenstorm aldaar. Vooral aan dit aspect, zijn ver meende vernielzucht, karakter en de wijze waarop dit in zijn schilderijen tot uiting komt, is in de kunstgeschiedenis altijd veel aandacht gegeven. Onder meer hierop zal de heer Mackor in zijn lezing onder de titel 'De schilder Marinus als bankhouder in Reymerswale en beeldenstormer in Middelburg?' nader ingaan. Na de lezing is er gelegenheid voor het stellen van vragen en discussie over uitgangspunten, onder zoeksmethode en mogelijke nieuwe bronnen. De lezing vindt plaats op maandagavond 12 april 1999 om 20.00 uur in Huize 's-Hertogenbosch, Vlasmarkt 51 te Middelburg en is voor iedere belangstellende toegankelijk. Excursie naar West Zeeuws-VIaanderen Op zaterdag 5 juni 1999 vindt de jaarlijkse excursie van de Werkgroep Historie en Archeologie en de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek plaats. Dit jaar zal een deel van West Zeeuws- VIaanderen worden bezocht, met (onder voorbehoud) bezoeken aan Biervliet, de bouw van de Westerscheldetunnel en Sluis. Zie voor meer informatie en de wijze van aanmelden het inlegvel in deze Nehalennia. 33

Nehalennia | 1999 | | pagina 37