SEQUAH IN ZEELAND Het bezoek van de grootste kwakzalver aller tijden aan Middelburg, Goes en Zierikzee J.H. Midavaine In het Zeeuws Tijdschrift jaargang 1963 no. 2 schreef mr. J.C. van Schagen in zijn artikel 'Oude Middelburgse straatgeluiden' onder meer: 'Er dwalen ook restanten rond van het straatlied uit den tijd der grootouders, flarden die ze bewaard hadden, één ervan was "van Tèrèrèboemdiejee" en had ergens iets met Sequah te maken - weet iemand nog wie dat was?' In no. 4 van diezelfde jaargang stond de volgende reactie: 'Sequah en de Middelburgse straatgeluiden Men schrijft ons naar aanleiding van het artikel in het Zeeuws Tijdschrift no. 2 van deze jaargang over de Middelburgse straatgeluiden: Heb je wel vernomen in de Zeeuwsche krant? Sequah is gekomen in ons Vaderland! Dit zong jong en oud op straat, toen Sequah in Middelburg verscheen in een mooie grote wagen, bespannen met zes paarden en met muziek! Ieder was verrukt, hoe hij de bochten van de ene nauwe straat naar de andere nam. Hij werd bege leid door een verongelukte dokter om zijn 'medischoptreden te dekken voor de wet! Hij was 'mas seur'. In Middelburg oefende hij zijn 'praktijk' uit, naar ik meen te weten in het Schuttershof, en het was algemeen bekend, hoe harder zijn 'patiënten' schreeuwden, hoe harder de muziek speelde! Hij is hier enkele dagen geweest en is of van hier uit dadelijk of eerst ergens anders nog (dat weet ik niet) ten slotte gekomen in Zierikzee, waar zijn roemruchtig bestaan eindigde. De dokter stierf', de paarden werden verkocht en de zaak ging failliet. Waar hij zelf toen gebleven is, dat weet ik niet, maar hij heeft toen vele mensen aan zich 'verplicht' (zeker veel rheumatiek weg- geknepen?); hij heeft ook nooit mensen ongelukken bezorgd, wat niet van alle kwakzalvers is te zeg gen. En de tegenwoordige tijd moge dan meer reëel, praktischer zijn, heeft ook zeer zeker veel wantoe standen en ellende opgeruimd, maar 'n beetje romantiek, als vroeger, kan in het leven toch ook niet gemist worden: het moet niet te nuchter, te zakelijk, te mechanisch worden. Het Zeeuws Tijdschrift had de klok horen luiden, maar wist niet waar de klepel hing. Vandaar in dit artikel een verslag van de grootste reclamecampagne ooit in Zeeland gehouden, die geneesmiddelen tegen 'Heupjicht, Rheumatiek, Zenuwpijn, Spit, Zomersproeten, Wintervoeten, gebarste Handen, Aansteking der Longen, Oorpijn, Doofheid, Kiespijn, Pleuris, Keelontsteking of Croup, Beten van Slangen, Liesbreuken, Toevallen, Oogziekten en Paardenziektenaan de man moest brengen. Sequah-olie Ruim honderd jaar geleden sprak heel Nederland over Sequah-olie en Sequah's Prairieflower en geruime tijd was het ook in Zeeland het gesprek van de dag en stonden de kranten er bol van. Voor- en tegenstanders kwamen aan het woord en zonder het te weten maakten zij een goede reclame voor de producten, die pas verkrijgbaar waren nadat de reclamekaravaan de desbetreffende stad had aan gedaan. De Sequah-olie was het meest omstreden middel van de twee. Vooral patiënten met reu matische aandoeningen zouden er baat bij hebben en velen schenen al genezen te zijn nadat het mid del gedurende tien minuten op de zere plekken was ingewreven. 9

Nehalennia | 1999 | | pagina 11