Magazijn DbOÉM. Sequah Hoeden Groote keuze in voor meisjes en kinderen. ter weerszijden van hem stonden grote vergulde beelden. Op de banken zaten vier door het leven getekende mannen met prairiehoeden op, die vrolijk wuifden en overal reclamebiljetten uitstrooi den. Aan de zijkanten van de door zes sierlijke paarden getrokken wagen waren grote opschriften aangebracht met reclame voor Prairieflower en Sequah-olie. Tot spijt van de Middelburgers was de grote meester zelf nog niet in de stad. Die arriveerde pas op 4 april en hij gaf reeds diezelfde avond de eerste show (in die tijd sprak men over een 'seance') in de grote Schuttershofzaal. Volgens de Middelburgsche Courant was er veel publiek op dit eerste optreden afgekomen. Het merendeel der mensen kwam vanwege de sensatie, de anderen uit nieuwsgierigheid naar het nieu we geneesmiddel. Bij het binnenkomen in de zaal werden de bezoekers meteen vergast op vrolijke muziek, gespeeld door het zes man tellend Sequah-orkest, dat uitgedost was in mooie gewaden. Om precies acht uur verscheen op het toneel Charles Davenport, die herhaaldelijk om stilte moest ver zoeken om zich verstaanbaar te kunnen maken. Hij begon zijn optreden met het bespreken van de twee ingezonden artikeltjes in de Middelburgsche Courant. Ten aanzien van het stuk van de heer Frederiks zei hij, dat hij het niet fair vond om te zwijgen toen hij in Deventer was en nu vanuit de verte te schetteren. Naar aan leiding van het tweede schrijven merkte hij op dat de Sequah-olie herhaaldelijk was onderzocht, maar dat de scheikundigen nooit hadden kunnen constateren wat ze bevatte. Hij loofde een bedrag uit van tien duizend gulden voor diegene die hem pre cies zou kunnen vertellen wat de bestandde len ervan waren. De eerste patiënt Toen Charles Davenport vervolgens vertel de dat hij gekomen was om zieke mensen van hun kwalen af te helpen, klonk plots uit de zaal de basstem van een Walcherse boer, die riep: 'Dank je, Sequah!' En toen was eindelijk het grote moment aangebroken en kon de eerste patiënt behandeld worden. Deze noemde zich Smit, zei dat hij 61 jaar oud was en verpleegd werd in het gasthuis te Vlissingen. Sinds drie jaar leed hij aan reu matiek in lendenen, heup en rug en medi sche hulp had tot dusverre geen resultaat opgeleverd. Davenport vond het geen bij zonder zwaar geval en verzocht hem achter het gordijn op de behandeltafel plaats te nemen. Strompelend begaf de man zich naar de aangewezen plek. Terwijl de muziek vrolijke deuntjes ten gehore bracht werd hij door de heelmeester ingewreven en gemasseerd met Sequah-olie. Na tien minuten verscheen hij weer op het toneel, sloeg zijn benen omhoog om aan te tonen, dat hij genezen was en zei tot het publiek: 'Nu ben ik kant en klaar, geen strootje zit me meer in den weg. Als beloning kreeg hij vijfentwintig gulden en terwijl hij zich een weg door het publiek baande om naar de uitgang van de zaal te gaan, rook iedereen een sterke geur van terpentijn. Omdat Charles Davenport zich moe voelde en het in de overvolle zaal te warm was om meerdere patiënten onder handen te nemen, beperkte hij zich die avond maar tot één patiënt. 11 De middenstand speelde handig in op de aanwezig heid van de Sequah-company in Middelburg. De Middelburgsche Courant van 5 april 1893.

Nehalennia | 1999 | | pagina 13