De Heer DAVENPOKT in do CONCERTZAAL alW. vielen zelfs enige mensen flauw, terwijl het rumoer Charles Davenport verhinderde het woord te voeren. Volgens de Middelburgsche Courant was een groot deel van het publiek alleen met het oog op vermaak naar de show gekomen en gedroeg zich daar dan ook naar en was vaak zeer onhebbelijk. Om het publiek ervan te overtuigen, dat niet de massage op zich, maar de Sequah-olie genezend werkte, liet Davenport op vrijdagavond 21 april twee werklieden uit de zaal een patiënt inwrijven met Sequah-olie. Als beloning hiervoor kreeg ieder een bedrag van vijf gulden overhandigd. De derde patiënt werd door Davenport zelf behandeld, ditmaal niet achter een scherm, zoals gebruike lijk was, maar ervóór, zodat iedereen in de zaal het goed kon zien. Alle drie de patiënten verklaar den na hun massage niet de minste pijn te hebben gevoeld. In totaal heeft Davenport in Middelburg tijdens de shows meer dan zeventig patiënten behandeld, terwijl hij naar schatting overdag gemiddeld ook nog eens zo'n honderdvijftig mensen in zijn hotel kamer onder handen nam. Het consult was gratis, alleen de olie moest betaald worden. Na afloop van zijn bezoek aan de provinciehoofdstad verklaarde Charles Davenport dat hij meer moeite had gehad om de dames in de zaal hun mond te laten houden, dan om de patiënten te gene zen. Echt of namaak? Intussen waren de Sequah-geneesmiddelen in Middelburg verkrijgbaar bij P.A.D. Ronca in de Lange Delft. Kennelijk werd de Sequah-olie inmiddels nagemaakt, want Ronca waarschuwde in zijn advertenties in de Middelburgsche Courant ervoor op te letten dat de naam 'Sequah' in het fles je ingegoten moest zijn. Maar ook daar verzonnen de vervalsers iets op en ze kochten van de gebrui kers de lege flesjes op en vulden ze met namaak. Gedurende de hele periode dat de Sequah-com pany in Middelburg vertoefde verschenen er regelmatig waarschuwingen, met wisselende teksten op borden in de stad, die net zo snel als ze door de tegenstanders aangebracht waren, door de sympathisanten van Sequah weer wer den verwijderd. Daarnaast stonden er bijna dagelijks advertenties van de Vereeniging tegen de Kwakzalverij in de diverse dagbladen. Al met al bracht deze negatieve reclame heel wat deining teweeg en in plaats dat de bevolking afwijzend reageerde, werd ze alleen maar nieuwsgieriger naar dit wondermiddel. Koren op de molen van de Sequah-company. Het verblijf van Sequah in Goes Na een rustpauze van een paar dagen arriveerde Sequah op 25 april 1893 in Goes, waar hij nog diezelfde avond de eerste show in de Prins van Oranje gaf. Hierbij waren niet minder dan zes honderd mensen aanwezig, die net als in Middelburg bij het binnenkomen ai dadelijk vergast werden op het vrolijke muziekspel. Op het toneel, dat door een gordijn in twee delen SKQIAH, mal U AÜ .10 H KI en volgende avonden uitgezonderd Zaterdag rn Zondag Spreekuur Eiken morgen ten 10 ure In boven* genoemde Za«l. Behalve op zaterdag en zondag gaf Charles Davenport iedere dag een seance in de Concertzaal te Zierikzee. De Zierikzeesche Nieuwsbode van 30 mei 1893. 13

Nehalennia | 1999 | | pagina 15