bezig zijn. geeft inderdaad meer mogelijkheden voor de regio's aan de grenzen van Zeeland. Verder schrijft mw. Wolters, dat ze na 45 jaar accentloos ABN te spreken, nog altijd het dialect waardeert. 'Toch ligt het Wlachers dialect na aan mijn hart. Ja, van het ene op het andere moment ga ik met mijn oude vader over in ons dialect. Lekker vertrouwelijk!' En hiermee slaat ze precies de spijker op z'n kop. Bedankt mevrouw Wolters voor deze hartelijke woorden. De heer A. H. van Dijk wijst ons nog even op het woord lerpje dat als verkleinwoord niet in ons woordenboek staat. Bedankt voor de aanvulling. Beantwoordieng van de liiste van december 1998 In mèèrte konn'n me nog zegg'n dat 'r 60 antwoorden terug waoren gekomm'n. No bin d'r da 79. Da's 'n 'êêle verbeterieng. Mao me ziin ook contènt omdat 'r noe liisten ziin binnengekomm'n uut alle dêlen van Zêêland en van Goeree-Overflakkee. En da 's an 'n 'êêle tiid geleejen da me da kon n'n schriiven. 't Is ook de moeite wèèrd om 's eventjes de vraogen deu te nemen mee de bril op je punt van je neuze. Alle nieuwe antwoorden komm'n ommerst in d'n Anvullieng op 't Woordenboek. Dus zurg noe mao da judder durp ook 's goed in da Woordenboek kom te staon. 't Ligt dus an judder 'öör. Ik schriive d'antwoorden d'r wel in. Dao waoren dus 79 antwoorden, uut Walcheren negene, Zuud-Beveland was de metter mee acht- tiene. Noord-Beveland zevene, Tholen ook zevene, Philland êêne, Schouwen-Duveland twaolve, 't westen van Zêê Flaander'n zevene, 't Land van Axel vuve, 't Land van 'Ulst drieë, de grènskant van 't Oosten zesse en van Goeree waoren vuve. W.: Dob. Domburg, Kod. Koukèrke, Ok. Ööskappel, Osb. Öös-Soeburg, Srk. Seroos, Vs. Vlissieng'n. Z.B.: Bsl. Borssele, Gs. Goes, Gpol. 's-Graovenpolder, Ha. Aorendskèrke, HH. Seres Kinder'n. Hkz. 'Eintjeszand, Hrh. 's-Heeren'oek, Ier. Ierse, Kn. Krunieng'n. Kpl. Kapelle, Ktg. Kloetienge, Ovz. Ovezande, Wde. Waorde. N.B.: Col. Colijn. Kg. Kurtjeen, Ks. Kats, Wsk. Wissekèrke. T.: Anl. St. Anneland, Scherp. Schèrpenisse, Ovm. Oud Vossemeer, Tin. Tholen. Phi.: Flupland. Sch.-D.: Bg. Burgh, Ha. 'Aomstee, Srd. Schaorendieke, Bwh. Brouwers'aoven, Dsr. Dreister, Kwv. Kèrkwèrve. Nwk. Nieuwerkèrke. Bns. Bru. Z.V.W.: Bks. Bresjes, Bvt. Biervliet, Cz. Kezand, Gde. de Groe, Nvl. Sinte Pier. L.v.A.: Ax. Axel, Nz. Temeuzen. L.v.H.: Ksz. Klooster, Lam. Lamswaorde, Hek. 'Engsdiek. Z.V.O.-zujen: Cg. Klienge, Kw. Koewacht, Ov. den Overslag, Wdo 't Polderken, Zdp. Zuuddurpe. A je d'r nii uut kan komm'n. kan j 's kiek'n in 't begin van 't Woordenboek, blz. xii. 1. kluutschoen: werkschoen: Z.V.W. (Bvt.); kluitschoen: L.v.H. (Ksz.), Hek.); daogse schoenen Z.B. (Hrh.), veldschoen N.B. (Col.: Kg.; Wsk.); Sch.-D.(Dsr.); L.v.Ax. (Ax.); G.-Ofl. (Odp), werk schoen Z.B. (Ha.); N.B. (Ks.); Z.V.W. (Cz.; Gde.); L.v.H. (Lam); petienten T. (Ovm.). Kuutschoetn: gehoord in Biervliet en niet voorkomend in het Woordenboek. 2. kattebrcieme(n), -braomen wilde bramensoort: W. (Dob.: Kod.; Ok.; Osb.; Srk.; Vs.); Z.B. (Hrh.); Sch.-D. (Bwh.); Z.V.W. (Bvt.); L.v.Ax. (Ax.). Schimmelkouse(n) is een ander soort en werd gege ven door Z.V.W. (Bks.; Cz.). Braombêêz'n L.v.H. (Lam.). Kattebraom'n: gehoord in Oostburg en niet in het Woordenboek, daarom gevraagd. 3. donder, dunder, doonder, in: 'n schop vö, voo je, ou ....een schop onder je achterwerk W (Dob.; Ok.; Osb.); Z.B. (Bsl.; Gs.Ha.; Hkz.; Hrh.; Kn.; Kpl.; Ktg.; Ovz.; Wde T (Ank; Scherp.; Svn.; 46

Nehalennia | 1999 | | pagina 48