52. Is 't mee Sint-Laurens en Sint-Baebel schóón, clan draegt 't naejaer 'n gouwe króón Ks. Mw. M. E. Otte-Kloet uit Heinkenszand, schrijft ons: In 't leste van juni: Sint-Jan zit in d'erten. De naamdag van Sint-Jan is 24 juni. De erwten worden dan geel, ze zijn aan het afsterven. Mw. M.L. van Veen-Dhert uit Axel komt met een vraag. Het gaat over Laurentius, de martelaar die op een rooster gedood werd. De Laurenskerk in Rotterdam is naar hem vernoemd. Mw. Van Veen geeft het gebed: Heilige Laurentius/wil ons geloven/Dat gij alle pijn kunt doven/Laat u bidden deze wens/ door ons te helpen/ de pijn door brand te stelpen. Nu vraagrt mw. Van Veen waarom de men sen dit gebed baden. Graag reacties. 53. Iets tussen kaoi en mure doen iets tussendoor, tussen de bedrijven door, doen Dob.; Ier.; Col.; Ks.; Nwk.; Bns.; Rns., iets tussende soep ende petetten doen schrijft Omèr de Wilde uit Clinge. Ons bestuurslid de heer J. van Sluis uit Nieuwerkerk vult de vragenlijst voor Brouwershaven in. Hij merkt op bij deze laatste vraag: Tegen joe 'ezeid en op de kaoie 'ezwege dit zeg ik maar even in ver trouwen tegen je. Blijkbaar was de dorpssociëteit op de Kaai. De heer George Tanis uit Den Haag schrijft alles voor Ouddorp op. Bij deze laatste vraag schrijft hij humoristisch Ons Ouddurp valt altied wel buten de priezen - vi'je ook niejt? Misschien wel, maar zeker niet in ons dialectlandschap, want correspondenten van/voor Ouddorp doen het altijd goed. Nee, heer Tanis, jullie vallen misschien wel in de 'oodpriezen. Rinus Willemsen Woordenboek der Zeeuwse Dialecten op CD-Rom Zaterdag 17 april 1999 was een belangrijke dag in de zeventigjarige geschiedenis van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek. Op 13 april daaraan voorafgaand was het precies zeventig jaar geleden dat de vereniging werd opgericht. In het stijlvolle stadhuis van Sluis waren op de gememo reerde zaterdag een honderdtal leden en belangstellenden samen gekomen om bij dit feit een moment stil te staan. Onder de genodigden waren de C d K van de Provincie Zeeland en de Gouverneur van de Provincie West-Vlaanderen. Zij waren er niet voor niets, want op deze heuglijke dag werd ons aloude Zeeuwse Woordenboek in gloednieuwe versie gepresenteerd en aan beiden aangeboden. Het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten (WZD) wordt beschouwd als het eerste wetenschappelij ke dialectwoordenboek, niet alleen door zijn omvang en de minutieuze manier waarop de betekenis van de woorden is beschreven, maar vooral door de gevolgde methode van dialectmateriaal verza melen en door de nauwkeurige lokalisering van alle gegevens. Het was immers de eerste keer dat aan de plaatsbepaling van de woorden de nodige aandacht werd geschonken, een eis die sedert het verschijnen van het WZD een vaste traditie is geworden in de wetenschappelijke dialectlexicogra- fie. Mevrouw dr. Ha.C.M. Ghijsen heeft met haar levenswerk aan de Zeeuwen een taalmonument geschonken, dat zeer grote bewondering afdwingt. De multimediale CD-Rom-versie van het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten, is het eerste dia lectwoordenboek in het Nederlandse taalgebied dat op deze manier ter beschikking komt. Door het verschijnen van deze CDRont zet Zeeland zijn rijke lexicografische traditie voort. Het multimediale Woordenboek der Zeeuwse Dialecten is waarschijnlijk geboren op de veerboot tus sen Breskens en Vlissingen, tijdens gesprekken tussen Rinus Willemsen en Jacques van Keymeulen. Rinus Willemsen is secretaris van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek en coördineert al jaren het project 'Zeeuwsch-Vlaanderen'. Dat project beoogt de inventarisatie van de Zeeuws- Vlaamse dialectwoorden, die vervolgens opgenomen worden in het Woordenboek van de Vlaamse Dialecten (WVD), een grootscheeps opgezet woordenboek dat aan de Universiteit van Gent wordt samengesteld en dat de traditionele dialectwoordenschat van Frans-, West-, Oost- en Zeeuwsch- Vlaanderen zal bevatten. Jacques van Keymeulen is co-redacteur van het WVD en adviseur bij de Wetenschappelijke Commissie van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek. B. Oele 51

Nehalennia | 1999 | | pagina 53