Levensloop Meta Johanna Remijn werd 30 december 1902 in de Voorstad te Goes geboren. Haar vader was Dingenis Johannes Remijn, leraar op de normaalschool en op de technische avondschool in Goes. Na het opheffen van de normaalschool werd hij in 1924 leraar te Schoonhoven. Meta behaalde de onderwijzersakte in haar geboorteplaats en werkte daarna onder andere op de lagere school te Axel in Zeeuws-Vlaanderen. Zij trouwde in 1924 met de handelsvertegenwoordi ger Anton Cornelis Donker, geboren 13 november 1897 in Amsterdam. Het jonge gezin trok tijdelijk naar Berlijn, waar 10 december 1928 hun enige zoon werd geboren: Anthon Lodewijk, Pom genoemd. Terug in Nederland woonde de familie eerst in Hilversum, ver volgens in Hattem en vanaf maart 1933 in Beekbergen. Meta Donker is ernstig ziek geweest. Ze leed aan tuberculose en heeft veel tijd moeten doorbren gen in een 'kuurhuisje' in de eigen tuin. 8 juni 1949 is zij op zevenen veertigjari ge leeftijd gestorven en 11 juni begra ven op de begraafplaats te Beekbergen. Anton Donker is na het overlijden van zijn echtgenote met haar enige zuster Henny hertrouwd. Hij is op eerste kerst dag 1969 gestorven en 29 december begraven, in hetzelfde graf als zijn eer ste vrouw Meta.2 Anton Cornelis Donker - Toon - was een bijzondere figuur. Hij wilde per se voor zijn overleden vrouw en hemzelf een rond graf, met op de steen de inscriptie 'En het leven was goed', de titel van Meta's belangrijkste roman. Werk onder pseudoniem Het oudste werk dat mij bekend is van Meta Donker is gepubliceerd in het weekblad De Homoet, nieuwsblad voor de stad Hattem en Noord-Veluwe.3 Op 15 oktober 1937 wordt de eerste aflevering geplaatst van een feuilleton De Laangeschreven door Dark Rome. Het pseudoniem is een aardige woordspeling op de namen van haar echtgenoot en haarzelf: Donker werd in Dark en Remijn in Rome veranderd. De Laan is een romantisch ver haal over jonge mensen, die na nogal wat onzekerheden, tegenslagen en misverstanden uiteindelijk elkaar en hun bestemming vinden. De oudste dochter Irmingard neemt na het overlijden van haar moeder de zorg voor vader en de kin deren over. Op de school van haar zus Jenny komt een jonge tekenleraar, die eigenlijk kunstschil der is. Ook hij blijkt de zorg voor zijn familieleden te dragen. Beiden hebben zo veel verantwoor delijkheidsgevoel ten opzichte van hun familie, dat het niet mogelijk lijkt hun liefde een kans te geven. Uiteindelijk vinden ze elkaar natuurlijk toch. Zus Jenny vindt ook een goede partner, en het huwelijk van Hugo's zus, dat dreigde op de klippen te lopen, wordt op het nippertje gered. Meta Donker behandelt de geijkte thema's van de liefdesroman op een zeer serieuze manier. De laatste aflevering van het feuilleton De Laan staat in De Homoet van 13 mei 1938. Raadsel van een verdwenen kinderverhaal Hoewel Meta Donker haar romantische feuilleton onder pseudoniem publiceerde, schreef zij in dezelfde periode, ook in het blad De Homoet, wekelijks een kinderverhaal onder haar eigen naam. Toon Donker wilde voor zijn overleden vrouw en hem zelf een rond graf: de cirkel als eeuwigheidssymbool. 3

Nehalennia | 1999 | | pagina 5