onze stroomen gevangen WONDER-VISCH, tot nog toe de ware naam ongekend; wegende, naar gissing, duizend Ned. Ponden. Liefhebbers, die genegenheid hebben daar bij tegenwoordig te zijn, kunnen toegang bekomen tegen betaling van 10 cents. Intussen gingen ook de Middelburgse geleerden zich met deze wondervis bezighouden en Jhr. B. de Jonge, med. doctor en lector aan de Provinciale Geneeskundige School oordeelde, dat de vis behoorde onder de orde der Walvisschen, tot het geslacht der Delphini of Dolphijnen, en deze gevangene individu tot die soort, welke in het Hollandsch Potskop wordt genoemd, beschreven door Houttuyn, lste deel 3de stuk, bladz. 547; zijnde over het geheele bovenlijf zwart en aan den buik graauwachtig wit, hebbende eene sterke achterwaarts gekromde vin op den rug; den kop als kort ingestompt; in den muil, boven en onder, eene rei tanden, en achter den kop een gat, waardoor zij het water spuiten.' (Middelburgsche Courant, 14 april 1825.) Nog meer dolfijnen? Plotseling herinnerden zich heel wat Zeeuwen merkwaardige verschijnselen, die zij in de afgelopen maanden in het water hadden waargenomen en die nu ineens toegeschreven werden aan de moge lijke aanwezigheid van de dolfijnen. Zo had schipper Ary de Groot in de nacht van zondag op maandag 13 en 14 februari, om ongeveer één uur, bij stil en mooi weer in de mond van de Middelburgse haven een bijzondere deining waar genomen, 'die het water over de achtersteven van zijn vaartuig wel anderhalven palm hoog deed heenstuiven, en buiten dien het schip meer dan vier ellen op de drooge slikken joeg.Dit verschijn sel duurde ongeveer vijf minuten, ervoor en erna was het water weer volkomen stil en vlak. In de namiddag van maandag de 14e februari werd hetzelfde verschijnsel nogmaals waargenomen tussen de stad Veere en de noordzijde van de Middelburgse haven. Wondervis voor de Nederlandse kust. Illustratie op een kaart van C.J. Visscher, anno 1630. 23

Nehalennia | 1999 | | pagina 25