voor goed nu. Lang is alles zwart en zonder zap gebleven, dat wijleneer zoo groene stond in 't zoete zomerleven. 't Is zwart nu al, tot boven in de hooge abeelensprangen, daar zwarte en zware bonken in van akstemesten hangen. 't Zijn teekens in de lucht, en wel bekende hemelbaken, dat wederom de zonne zit aan 't lieve zomermaken. Toch bladerloos is al 't geboomte en, verre heen, in 't westen, in 't noorden, 't zuiden, 't oosten zie ik alom vol aksternesten de abeelen staan. - Verdappert uw bezoek en wilt de bronne des aksterlevens duiken al in 't groen, o lieve zonne Uit: Laatste verzen Gezelles Woordentas Gezelle is als aartsverzamelaar al in zijn studententijd begonnen met het aanleggen van een verzameling taal kundige en folkloristische aantekeningen op fiches en is daar tot kort voor zijn dood mee doorgegaan. Eerst vooral aantekeningen van wat hij om zich heen hoorde, later meer systematisch bijeengezocht door zijn 'zan- ters' verzamelaars) en aangevuld met voorbeelden uit talloze boeken vanaf de Middeleeuwen tot zijn eigen tijd. In totaal bestaat deze zogenaamde woordentas uit 130.000 fiches. Guido Gezelle komt hierin naar voren als iemand met een enorme werkkracht, voor wie de taal een onuitputtelijke bron van onderzoek was. Ook bron voor allerhande geschriften en bijdragen waarin hij 'zijn' West-Vlamingen kennis liet nemen van hun eigen volkstaal in een door het Frans overheerste situatie. In het begin van de jaren '60 kwam de hele verzame ling uit het Gezelle-archief te Brugge in bruikleen naar het Woordenboek der Nederlandsche Taal te Leiden. Ons aller dr. Nienke Bakker heeft zich als redacteur van het Woordenboek der Nederlandsche Taal vrijwel haar hele werkzame leven bezig gehouden met het ordenen van de 'Gezelle-briefjes', mede voor het over brengen op microkaarten. Dit onderzoek resulteerde in een aantal publicaties die nu zijn samengebracht in Leidse Opstellen 32. Een nog jonge Nienke Bakker bij de ver zameling fiches. 31

Nehalennia | 1999 | | pagina 33