MEDEDELINGEN VAN DE WERKGROEP HISTORIE EN ARCHEOLOGIE 1999 ^'•Volkscultuur Z OOP Gewoon en toch bijzonder Alledaagse geschiedenissen uit het Zeeuwse verleden: 13de Historische Studiedag De jaarlijkse Historische Studiedag van de Werkgroep Historie en Archeologie, dit jaar in samenwerking met de Werkgroep Wetenschappelijke Geschiedschrijving Zeeland van de Stichting Regionale Geschiedbeoefening, vindt dit jaar plaats op zaterdag 30 oktober 1999. De Studiedag wordt georganiseerd in het kader van het Jaar van de Volkscultuur en bestaat daarom uit een aantal lezingen waarin alledaagse geschiedenissen, zoveel mogelijk toege spitst op de situatie in Zeeland, worden belicht. Drs. T. Dekker, wetenschappelijk medewerker aan het Meertensinstituut te Amsterdam, neemt de openingslezing voor zijn rekening, waarna dr. Kitty de Leeuw over kleding en identiteit en dr. J. Helsloot over feest en vermaak zullen spreken. Na de pauze volgt een lezing over het weer als voor naamste bijzaak in de geschiedenis, door drs. J. Buisman. Journalist/publicist Kees Slager besluit de lezingencyclus met een toespraak getiteld 'Krentenbrood met krukels'. Aan het eind van het programma wordt de herziene uitgave van de Lijst van leemten in het histo risch onderzoek over Zeeland gepresenteerd. De Lijst van leemten heeft als doel verder historisch onderzoek over Zeeland te stimuleren en een handreiking te bieden aan studenten en andere onder zoekers. Ook wordt op de Studiedag de uitreiking in het jaar 2000 van de 'Jacob Catsprijs' voor recent bij zonder historisch onderzoek aangekondigd. Als locatie voor de dag is gekozen voor de Vierschaar in het voormalige stadhuis van Zierikzee, waar in 1984 de eerste Lijst van leemten werd gepresenteerd, waar in de 18de eeuw een Zeeuwse universiteit had kunnen komen en waar Jacob Cats zijn Latijnse schoolopleiding heeft gevolgd. Het programma van de 13de Historische Studiedag met informatie over de wijze van deelname treft u aan bij dit nummer van Nehalennia. Algemene Ledenvergadering Op maandag 22 november a.s. vindt de algemene ledenvergadering van de Werkgroep plaats. De stukken voor de vergadering zijn bij deze Nehalennia ingesloten. De vergadering begint om 19.30 uur in de Stadsschouwburg in Middelburg, waarna de hierna aangekondigde voordracht lopend onderzoek zal worden gehouden. Lezing over Nederlandse en Zeeuwse sterrenkunde in de achttiende eeuw Op maandagavond 22 november 1999 organiseert de Werkgroep de negentiende lezing in de serie 'voordrachten lopend onderzoek'. Dr. H.J. Zuidervaart zal dan een inleiding houden met als titel: 'Gelopen onderzoek? of hoe een telefoontje uit Domburg tot een proefschrift over de Nederlandse sterrenkunde in de achttiende eeuw kan leiden Het tweede eeuwfeest in november 1980 van het Middelburgs Natuurkundig Gezelschap vormde voor de heer Zuidervaart de aanleiding voor het schrijven van twee omvangrijke artikelen in het Archief van het Zeeuwsch Genootschap over de oprichter en eerste president van dat gezelschap, de Zeeuwse aristocraat Van de Perre, en het planetarium dat hij had nagelaten. 34

Nehalennia | 1999 | | pagina 36